Jak wygląda USG piersi i kiedy warto je zrobić?

Jak wygląda USG piersi i kiedy warto je zrobić?

USG piersi korzysta z fal dźwiękowych, aby stworzyć obraz wnętrza tej części ciała. Ultrasonografia to bezpieczne, nieinwazyjne badanie, które można wykonać bez narażania się na promieniowanie.

Jak wygląda USG piersi? Na czym polega to badanie?

Lekarz poprosi Cię o rozebranie się od pasa w górę i położenie bokiem na leżance. Następnie poleci, abyś podniosła swoje ramię ponad głowę. Dzięki temu specjalista będzie miał lepszy dostęp do badanego obszaru. Następnie lekarz umieści na Twoich piersiach wodnisty żel. Pomoże on transmitować fale dźwiękowe.

Potem rozpocznie się właściwa część badania. Specjalista przyłoży do Twoich piersi głowicę USG i będzie poruszał nią w różne strony, aby uzyskać pełen obraz. Po zakończeniu badania, lekarz da Ci ręcznik papierowy, abyś mogła wytrzeć żel do USG.

Czy USG piersi jest bolesne?

Zwykle nie występuje żaden dyskomfort wynikający z nacisku głowicy USG. Jednakże, jeśli piersi są obolałe, możesz odczuwać nacisk lub lekki dyskomfort.

Jakie są zalety USG piersi?

Większość ultrasonografii jest nieinwazyjna — nie wymaga stosowania igieł czy zastrzyków. Wyjątkiem jest oczywiście biopsja, ale w tym przypadku aparat do USG pozwala zminimalizować inwazyjność zabiegu.

USG piersi daje wyraźny obraz piersi, który nie można uzyskać na prześwietleniu. Poza tym dostarcza obrazu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wspomaga wykonywanie biopsji.

USG pomaga wychwycić i ocenić zmiany u kobiet z gęstą tkanką piersi i takich, które nie da się adekwatnie zaklasyfikować podczas mammografii. Gęsta tkanka piersi oznacza, że pełno w niej naczyń krwionośnych, gruczołów, tkanki włóknistej, a mniej tłuszczu. Co to znaczy? Tak, mammografia to jedyne badanie przesiewowe na raka piersi, które zmniejsza liczbę zgonów dzięki wczesnemu wykryciu zmian. Jednakże mammografy nie wykrywają wszystkich zmian, ponieważ nie wszystkie są widoczne.

Kiedy robić USG piersi

USG piersi należy profilaktycznie w celu wczesnego wykrycia raka piersi niedającego żadnych objawów, ale także należy je wykonać w przypadku wyczucia guzka lub innych niepokojących zmian w piersiach. Badanie to zaleca się również kobietom z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, np. z obciążeniem genetycznym. USG piersi jest także często wykonywane jako uzupełnienie mammografii, szczególnie u młodszych kobiet z gęstą tkanką piersiową.

Jak często robić USG piersi

Kobiety bez objawów i czynników ryzyka powinny wykonywać USG piersi raz w roku po 30. roku życia. Pacjentki z grupy podwyższonego ryzyka mogą potrzebować częstszych badań, nawet co 6 miesięcy, zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, USG piersi należy wykonać niezwłocznie, niezależnie od terminu ostatniego badania.

Jakie są ograniczenia USG piersi?

Na USG piersi można wykryć zmiany, które nie są nowotworem, jednak wpierw trzeba to wykluczyć innymi badaniami.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu