8 tygodni po urodzeniu córki poszłam pobiegać. Marzyłam o takiej przerwie w opiece nad maluchem i chciałam wrócić do aktywności, którą uwielbiam. Po 10-minutowym biegu poczułam, że zsikałam się w szorty.
Nietrzymanie moczu po porodzie
Niedawno urodziłaś dziecko? Zdarza się, że pod wpływem kaszlu, śmiechu lub ćwiczeń fizycznych mimowolnie oddajesz mocz? Nie jesteś sama. Nietrzymanie moczu jest częstym skutkiem ubocznym porodu. Choć zwykle mija samoistnie, czasem trzeba je leczyć.
Czym objawia się nietrzymanie moczu po porodzie?
- Dolega Ci cieknący pęcherz?
- Mimowolnie oddajesz mocz podczas śmiechu lub wysiłku?
Jeżeli na powyższe pytania odpowiadasz „tak”, możesz cierpieć na nietrzymanie moczu po porodzie. Udaj się na wizytę do ginekologa, który zaleci odpowiednie leczenie.
Poznaj doświadczenia innych kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu po porodzie
Od kiedy wróciłam z dzieckiem do domu moim zmartwieniem był cieknący pęcherz. Mocz mimowolnie wypływał kiedy się śmiałam, schylałam lub podnosiłam coś ciężkiego. Czasem musiałam natychmiast biec do toalety. Bardzo się tego wstydziłam.
Kiedy leczyć nietrzymanie moczu?
Ciąża i poród mogą rozciągnąć lub uszkodzić mięśnie dna miednicy, które podtrzymują macicę, pęcherz i odbytnicę. Po porodzie, stopniowo, odzyskują one jednak swoje napięcie i po około 6-7 tygodniach od porodu nietrzymanie moczu najczęściej ustępuje samoistnie. Nie zawsze, jednak tak się dzieje. Jeżeli wysiłkowe nietrzymanie moczu utrzymuje się u Ciebie dłużej niż przez 6 tygodni po porodzie, zgłoś się do lekarza i wybierz skuteczną metodę leczenia.
UWAGA: 8 tygodni po porodzie nietrzymanie moczu powinno ustąpić. Jeżeli tak nie jest, idź do lekarza.
kobiet z nietrzymaniem moczu nie zgłasza się do lekarza
kobiet z nietrzymaniem moczu po porodzie można wyleczyć
Jak leczyć poporodowe nietrzymanie moczu?
Jeżeli mimowolny wyciek moczu obniża Twoją jakość życia, zgłoś się do ginekologa lub uroginekologa. W zależności od nasilenia objawów zaleci on 1 z 4 sposobów leczenia:
1 | 2 Noszenie pessara |
3 Operacja | 4 Leczenie farmakologiczne |