Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży
Zdarza się, że kobiety ciężarne odczuwają trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej. Powodem tych dolegliwości może być zespół bólowy miednicy mniejszej w ciąży, który czasami występuje u kobiet w ciąży. Można go wyleczyć, zakładając pessar.
Jaki ból miednicy w ciąży powinien niepokoić?
Silny, trudny do zlokalizowania ból w obrębie miednicy mniejszej, który nasila się w trakcie chodzenia i rozstawiania nóg.
Jeżeli masz powyższe objawy, powiedz o nich lekarzowi w czasie najbliższej wizyty. Jeżeli lekarz wykluczy inne możliwe przyczyny takiego bólu, jak np. zapalenie wyrostka robaczkowego, zastój moczu w nerkach czy rwa kulszowa, może się okazać, że cierpisz na zespół bólowy miednicy mniejszej.
Co to jest zespół bólowy miednicy mniejszej?
W czasie ciąży dochodzi do osłabienia aparatu więzadłowego miednicy utrzymującego macicę, co – w rzadkich wypadkach – może prowadzić do zastoju krwi w naczyniach. W efekcie powstaje bolesny zespół przekrwienny miednicy mniejszej.
ciężarnych odczuwa dolegliwości z powodu zespołu bólowego miednicy mniejszej
Dlaczego leczyć zespół bólowy miednicy mniejszej?
Przede wszystkim dlatego, że objawy zespołu bólowego miednicy mniejszej w trakcie ciąży mogą być bardzo uciążliwe, a nawet całkowicie uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. A dolegliwości te można łatwo i szybko wyeliminować.
Możesz znów cieszyć się zdrowiem i żyć pełnią życia dzięki pessaroterapii.
Jeżeli lekarz zdiagnozuje u Ciebie zespół bólowy miednicy mniejszej może zalecić zastosowanie pessara położniczego, czyli pessara kołnierzowego szyjki macicy.
Jak działa pessar przy zespole bólowym miednicy mniejszej?
Pessar kołnierzowy szyjki macicy unosi macicę ku górze, dzięki czemu ustępuje zastój krwi w naczyniach, a położenie macicy w miednicy mniejszej zostaje ustabilizowane. Dzięki temu ból ustępuje.
Jakie pessary mają zastosowanie przy tym schorzeniu?
Jesteś lekarzem?
Dowiedz się więcej o zespole bólowym miednicy mniejszej w trakcie ciąży
Zespół bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży
Zdarza się, że kobiety ciężarne odczuwają trudny do zlokalizowania ból w miednicy mniejszej. Ból nasila się zwykle w trakcie chodzenia po schodach, rozstawianiu nóg np. podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu. Powodem tych dolegliwości może być zespól bólowy miednicy mniejszej w trakcie ciąży.
Ważnym elementem zdiagnozowania przyczyny bólu, jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego. Należy też dokładnie zbadać, czy występujące bóle nie mają związku z:
- zapaleniem wyrostka robaczkowego szczególnie, gdy ból występuje po prawej stronie,
- zastojem moczu w nerkach – w wypadku tego schorzenia ból częściej występuje po stronie prawej, choć może również wystąpić po obu stronach (wtedy oddanie moczu jest ograniczone),
- bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jednakże ból miednicy mniejszej może występować jednocześnie z tym bólem.
W ciąży dochodzi do osłabienia aparatu więzadłowego miednicy mniejszej utrzymującego macicę, co prowadzi do obniżenia się macicy i załamań w przepływach naczyniowych czego efektem jest zastój krwi w naczyniach miednicy mniejszej wywołujący ból. W efekcie powstaje bolesny zespół przekrwienny miednicy mniejszej.
W większości wypadków zaleca się założenie pessara kołnierzowego szyjki macicy najczęściej rozmiar nr 2 (pessar zakładany jest na szyjkę macicy).
Pessar kołnierzowy szyjki macicy unosi macicę ku górze, dzięki czemu ustępuje zastój krwi w naczyniach, a położenie macicy w miednicy mniejszej zostaje ustabilizowane. Dzięki temu ból ustępuje.
UWAGA: Przy pessaroterapii w trakcie ciąży, pessar powinien być zakładany i wyjmowany wyłącznie przez lekarza i może być założony do czasu porodu.