Pessar talerzowy
Stosowany jest przy obniżeniu macicy i pochwy oraz częściowym wypadaniu macicy i/lub pochwy przy wąskim wejściu do pochwy.
Innowacja dla zdrowia
Ma drobne otwory, które gwarantują łatwiejsze odprowadzenie wydzieliny pochwowej.
Certyfikowana jakość
Jest całkowicie sterylny (jałowy), nietoksyczny, apirogenny, z potwierdzoną biozgodnością – przeszedł szereg testów w celu wykluczenia niepożądanego działania biologicznego (wg norm z serii EN-ISO 10993). Posiada certyfikat CE.
Przyjazny materiał
Delikatny, przyjazny dla tkanek silikon. Może być ściskany, dzięki czemu pessary są łatwe do umieszczenia w pochwie. Bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Wystarczy myć go płynem do higieny intymnej.
Najczęściej
zadawane pytania
Wskazany przy obniżaniu narządów rodnych – macicy, pochwy, szczytu pochwy – oraz pęcherza moczowego i ściany odbytnicy. Jeżeli chcesz pozbyć się uciążliwych dolegliwości, a jednocześnie nie chcesz poddać się zabiegowi chirurgicznemu – pessaroterapia jest dla Ciebie najlepszą metodą leczenia. Wybierając pessar Dr Herbich otrzymasz produkt medyczny wykonany z bezpiecznego, przetestowanego silikonu. Zyskaj optymalne wsparcie dla obniżających się narządów.
- Ma drobne otwory (perforacje), które umożliwiają odprowadzenie wydzieliny pochwowej, co minimalizuje ryzyko infekcji
- Wykonany z wysokiej jakości medycznego silikonu
- Jakość potwierdzona certyfikatem CE
- Nie zawiera szkodliwych substancji, co potwierdzają testy niezależnych laboratoriów
- Biozgodny i sterylny
- Jest odpowiedni dla alergików
Pessar talerzowy przeznaczony jest dla kobiet, u których zdiagnozowano:
- lekkie obniżenie macicy, pochwy i/lub szczytu pochwy,
- cystocele, czyli obniżenie pęcherza moczowego,
- rectocele, czyli obniżenie ściany odbytnicy.
Jeżeli kobieta została poddana operacyjnemu zmniejszeniu wejścia do pochwy, a jej macica i pochwa silnie się obniżyły lub wypadają – pessar talerzowy także może być dla niej odpowiedni.
O zastosowaniu pessara talerzowego powinien zdecydować lekarz prowadzący.
Stosuj pessar zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego oraz zgodnie z instrukcją użytkowania pessara.
- Kto powinien założyć pessar? Pierwszy raz pessar musi być założony przez lekarza ginekologa. Później kobieta może wyjmować i wkładać pessar samodzielnie, albo może to robić lekarz w czasie wizyt kontrolnych.
- Jak często wyjmować? Należy wyjmować pessar przynajmniej raz na 4 tygodnie. Można to jednak robić częściej. O to, jak często powinnaś wyjmować pessar zapytaj lekarza prowadzącego i postępuj zgodnie z jego instrukcjami.
- Jak dbać o higienę pessara? Pessar należy myć wodą i delikatnym środkiem do higieny intymnej. Przed ponownym włożeniem do pochwy posmaruj pessar odpowiednim kremem, zaleconym przez lekarza prowadzącego.
- Dolegliwości odczuwane przez pacjentkę w związku z obniżaniem się lub nieznacznym wypadaniem narządów rodnych ustępują u większości kobiet natychmiast po założeniu pessara talerzowego.
- Stosowanie pessara nie wymaga pobytu w szpitalu, ani żadnych inwazyjnych zabiegów – nawet znieczulenia. Pessar zakładany jest przez ginekologa w czasie zwykłej wizyty.
- Pessaroterapia prowadzona pod kontrolą lekarza jest skuteczna i bezpieczna.
Pessary Dr Herbich podlegają zarówno zwrotowi, jak i wymianie. Pessar talerzowy można zwrócić do producenta w ciągu 14 dni od zakupu, pod warunkiem, że jest zapakowany w nienaruszone, oryginalne opakowanie i nie nosi żadnych śladów użytkowania. Można go także wymienić na inny, jeżeli nie był używany przez pacjentkę dłużej niż przez 3-4 dni. Pełne informacje o zasadach wymiany pessarów
Zaczynasz pessaroterapię?
Chcesz dowiedzieć się więcej o pessaroterapii przy schorzeniach ginekologicznych?
Jesteś lekarzem?
Dowiedz się więcej o pessarze talerzowym
Jaką funkcję pełni pessar talerzowy?
Pessar pierwszego wyboru u pacjentek o wąskim wejściu do pochwy z obniżeniem macicy, pochwy, obniżeniem kikuta pochwy (szczytu pochwy) i towarzyszącym recto lub cystocele. Szeroko rozłożone ramiona pessara wzmacniają trzymanie pessara w dnie macicy.
- Różnego stopnia obniżenie macicy i/lub pochwy.
- Silne obniżenie macicy i pochwy z wypadaniem po uprzednim operacyjnym zmniejszeniu wejścia do pochwy.
- Niezbyt nasilone wypadanie macicy i/lub pochwy.
- Różnego stopnia cystocele z/lub bez obniżenia macicy i pochwy.
- Obniżenie macicy i/lub pochwy ,które często pociąga za sobą rectocele (mało nasilone przypadki).
- Różnego stopnia obniżenie szczytu pochwy po histerektomii.
Szerokie rozłożenie ramion pessara talerzowego w dnie macicy wzmacnia trzymanie pessara. Wymaga się jedynie, aby dno miednicy posiadało odpowiednią wytrzymałość (nawet pomniejszoną).
Dostępne rozmiary pessara talerzowego
Od 55 mm do 85 mm (co 5 mm). |
Jak dobrać rozmiar pessara talerzowego
|
Jak założyć i wyjąć pessar talerzowy
Przed założeniem
1 Upewnij się, że pacjentka ma pusty pęcherz. | 2 Jeżeli jest taka konieczność, odprowadź narząd delikatnie do wewnątrz. | 3 Posmaruj pessar odpowiednim kremem. |
Zakładanie
Krok 1 Przytrzymaj pessar jak powyżej
|
Krok 2 Zegnij pessar na pół (ramionami do środka w łódeczkę) |
Krok 3 Kiedy płaska część pessara znajdzie się w pochwie, skieruj pessar ku górze tak, aby narząd obniżający się/wypadający oparł się o część wewnętrzną pessara. Umieść pessar w tylnej części pochwy, popychając go jednym palcem do przodu i jednocześnie do góry
|
Krok 4 Poprawnie założony pessar talerzowy |
Bezpośrednio po założeniu
- Sprawdź, czy pessar odpowiednio się trzyma i czy pacjentka odczuwa poprawę.
- Poproś pacjentkę, żeby zakasłała albo poparła (na początku w pozycji leżącej), następnie, aby się poruszała – pochodziła i wykonała kilka przysiadów.
Prawidłowo założony pessar przy próbie wysiłkowej:
- zapobiega wypływowi moczu,
- nie powoduje problemów z oddawaniem moczu ani dyskomfortu.
Aby wyciągnąć pessar
- Włóż palec wskazujący do pochwy i znajdź środkowy otwór pessara talerzowego.
- Włóż palec do środkowego otworu pessara talerzowego.
- Zegnij palec i pociągnij pessar w dół. Pessar nie zegnie się całkowicie jak przy zakładaniu, lecz ściany pochwy się rozciągną, aby umożliwić jego wyciągnięcie.
Jak dbać o higienę pochwy i pessara w czasie wizyt kontrolnych
Płukanie pochwy środkami do higieny intymnej o działaniu przeciwzapalnym, mycie pessara i smarowanie go kremem przed jego ponownym założeniem zapobiega działaniom niepożądanym.
Lekarz powinien to robić w czasie każdej wizyty kontrolnej, czyli nie rzadziej niż raz na kwartał.
Powinien także wyjaśnić pacjentce, jak dbać o higienę pochwy i pessara między wizytami lekarskimi.
Zadbaj o higienę pessara i pochwy w czasie wizyty kontrolnej
1 Wyjmij pessar z pochwy i umyj go pod bieżącą wodą delikatnymi środkami do higieny intymnej. | 2 Wypłukuj pochwę irygatorem i skontroluj jej sklepienie. | 3 Posmaruj pessar odpowiednim kremem. | 4 Ponownie załóż pessar, nie używając narzędzi, które mogłyby uszkodzić jego powłokę. |
Poinstruuj pacjentkę, jak dbać o higienę pochwy i pessara
między wizytami lekarskimi
Jeżeli pessar jest wyjmowany i zakładany
Raz na 1 lub 2 tygodnie Przed jego ponownym założeniem pacjentka powinna przepłukać pochwę irygatorem, wymyć pessar, wysuszyć go i posmarować odpowiednim kremem. | Raz na 4 tygodnie Należy zalecić pacjentce używanie globulek przeciwzapalnych raz w tygodniu i przepłukiwanie pochwy irygatorem co 2 tygodnie. Po irygacji pochwy należy odczekać 24h zanim zastosuje się globulkę dopochwową. |
Dlaczego pessary należy smarować kremem?
Smarowanie pessara kremem:
- ułatwia ponowne włożenie go do pochwy,
- zapobiega otarciom i podrażnieniom,
- sprzyja lepszemu ukrwieniu tkanek, pogrubiając i regenerując skórę pochwy.
Jakie kremy stosować przy pessaroterapii
Zaleca się naprzemienne stosowanie kremów nawilżających, przeciwzapalnych oraz ewentualnie kremów z estriolem.
Pessary Dr Herbich
Nasze pessary są sterylne i bezpieczne.
Hamuje skracanie się szyjki macicy. W 99% przypadków zastępuje operacyjne zapobieganie niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej, przeciwdziałając tym samym porodom przedwczesnym.
Zapobiega wysiłkowemu oraz mieszanemu nietrzymaniu moczu.
Stosowany jest przy obniżeniu macicy i/lub pochwy, przy nietrzymaniu moczu, jak i przy poporodowym zespole bólowym miednicy mniejszej.
Stosowany przy całkowitym wypadaniu macicy i pochwy, pęcherza moczowego, ściany odbytnicy oraz szczytu pochwy. Często stosowany u kobiet, u których inne pessary nie są w stanie utrzymać nacisku wypadających narządów.
Zapobiega wysiłkowemu oraz mieszanemu nietrzymaniu z obniżeniem macicy i pochwy.
Stosowany jest przy obniżeniu macicy i pochwy oraz częściowym wypadaniu macicy i/lub pochwy przy wąskim wejściu do pochwy.