Najczęściej zadawane pytania o pessaroterapii w ginekologii

Pessar to elastyczny, sylikonowy wyrób medyczny. Może mieć różny kształt i rozmiar. Jest indywidualnie dobierany do potrzeb pacjentki przez lekarza. Wkłada się go do pochwy, jak tampon, by wesprzeć narządy miednicy mniejszej i przywrócić je do anatomicznego położenia. Stosuje się go także w szeregu innych dolegliwości. Zobacz wskazania do pessaroterapii.

Czas użytkowania tego samego pessara to 2 lata.

Po założeniu przez lekarza pessara, pacjentka powinna pochodzić po gabinecie, usiąść, oddać mocz w celu sprawdzenia czy pessar nie powoduje dyskomfortu i czy jest poprawnie założony – utrzymuje się w miejscu. Prawidłowo dobrany pessar powinien od razu lub stopniowo zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować dolegliwości.

Jeżeli nie jest to niekomfortowe, stosunek płciowy może być odbyty przy założonym pessarze ginekologicznym - pessarem pierścieniowym grubym oraz pessarem talerzowym. Pacjentka może też sama wyciągnąć pessar przed stosunkiem, jeżeli potrafi to zrobić. Jest to indywidualna sprawa pacjentki i jej partnera.

Pacjentki, które stosują pessar grzybkowy cienki, pessar kołnierzowy cewki moczowej i cienki cewki moczowej nie mogą odbywać stosunków z założonym pessarem. Pacjentka powinna przed stosunkiem wyciągnąć pessar. 

U kobiet ciężarnych przy założonym pessarze kołnierzowym szyjki macicy nie zaleca się odbywanie stosunków płciowych.

Poprawnie założony pessar nie powinien być odczuwalny po jego aplikacji. Kobiety z założonym pessarem powinny być w stanie normalnie wykonywać codzienne czynności.

Zakładanie pessara ginekologicznego nie powinno być bolesne, jednak pacjentka może podczas jego aplikacji /wyjmowania odczuwać lekki dyskomfort. W celu ułatwienia i zminimalizowania dyskomfortu w trakcie założenia, zaleca się przed aplikacją posmarowanie pessara kremem zaleconym przez lekarza.

Jest to możliwe. Może to być spowodowane dobraniem nieodpowiedniego dla pacjentki rozmiaru lub modelu. W takim przypadku, należy skonsultować się z lekarzem i w razie konieczności wymienić pessar na inny rozmiar lub model. Pessar może wypaść także przy wysiłku fizycznym lub przy dużym parciu w toalecie. W przypadku oddawania stolca, moczu podczas parcia można przytrzymać pessar palcem, żeby się nie wysunął.

Nie ma takiej możliwości ponieważ pochwa jest zamkniętą częścią ciała.

Nie należy panikować, tylko zgłosić się do lekarza. To schorzenie zmieniające życie, ale nie zagrażające życiu.

Tak, jest to możliwe, jednak zależy od stopnia wypadania macicy.

Decyzję o tym, jaki rozmiar i model pessara sprawdzi się u określonej pacjentki podejmuje lekarz, po przeprowadzeniu badania ginekologicznego, uwzględniając swoje doświadczenie kliniczne.

Lekarze, którzy stosują pessaroterapię i mają w tej dziedzinie doświadczenie, będą wiedzieli, jaki rozmiar oraz model będzie odpowiedni dla pacjentki. Wskazówki dla lekarzy, jaki rozmiar pessara należy zastosować, można znaleźć w instrukcji użytkowania do pobrania lub w instrukcji użytkowania znajdującej się w opakowaniu danego pessara ginekologicznego.

Twój lekarz dopasuje dla Ciebie pessar tak, by dobrze podtrzymywał narządy rodne/miednicy mniejszej i był przez ciebie niewyczuwalny. Odpowiednio dobrany pessar powinien zniwelować lub całkowicie zlikwidować dolegliwości. Jeżeli tak nie jest, a założony pessar powoduje dyskomfort, prawdopodobnie pessar jest źle dobrany i musisz zmienić go na inny. Żeby Ci to ułatwić Dr Herbich oferuje możliwość wymiany pessarów ginekologicznych.

Pessar powinien być smarowany odpowiednim kremem przy każdym wprowadzeniu go do pochwy. Posmarowanie pessara:

  • ułatwia ponowne włożenie go do pochwy,
  • zapobiega otarciom i podrażnieniom,
  • sprzyja lepszemu ukrwieniu tkanek, pogrubiając i regenerując skórę pochwy (estrogen – według zaleceń lekarza).

Zaleca się naprzemienne stosowanie kremów nawilżających, przeciwzapalnych oraz ewentualnie kremów z estriolem.

UWAGA: Dobór kremów/globulek oraz ich dozowanie w każdym przypadku należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Przed zastosowaniem kremów estrogenowych należy sprawdzić przeciwwskazania dla ich zastosowania.

Podczas pessaroterapii, raz na 2 tygodnie, pacjentkom w okresie menopauzy i po niej, zaleca się wprowadzenie do pochwy kremu lub globulek estrogenowych. Zapobiega to podrażnieniom i zranieniu pochwy. Krem/globulki estrogenowe wpływają korzystnie na wyściółkę pochwy, pogrubiając i regenerując ją.

Należy zwrócić szczególną uwagę na przeciwwskazania dla zastosowania kremów/globulek estrogenowych. Ustalenie dozowania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Za pierwszym razem pessar powinien być założony przez lekarza specjalistę podczas badania ginekologicznego. Wiele kobiet po przeprowadzeniu instruktarzu przez lekarza lub przejrzeniu instrukcji użytkowania jest w stanie nauczyć się wyjmowania oraz ponownego zakładania pessara w domu. Choć potrzeba trochę czasu, by do tego przywyknąć, znacząco zwiększa to komfort użytkowania pessara oraz zmniejsza częstotliwość wizyt u specjalisty.

UWAGA! Wszystkie modele ginekologiczne pessarów mogą być zakładane, wyjmowane przez pacjentki, oprócz pessara kołnierzowego szyjki macicy stosowanego w ciąży, który jest zakładany (w razie potrzeby wyjmowany) wyłącznie przez lekarza.

Gdy pacjentka nie jest w stanie samodzielnie wyjąć/wyczyścić/założyć pessar, czynności te mogą być wykonywane raz na 4 tygodnie (podczas wizyt kontrolnych u lekarza) chyba, że lekarz prowadzący zalecił inaczej.

Zaleca się wyjmowanie pessara przynajmniej raz w tygodniu (wieczorem pessar wyjąć – rano  założyć) ale nie rzadziej niż co 2-4 tygodnie (lub według wskazań lekarza), w celu umycia pessara oraz, aby ściany pochwy mogły  „odpocząć” co może pozytywnie wpłynąć na zminimalizowanie niepożądanych skutków ubocznych.

Gdy pacjentka nie jest w stanie samodzielnie wyjąć/wyczyścić/założyć pessara, czynności te mogą być wykonywane raz na 4 tygodnie (podczas wizyt kontrolnych u lekarza) chyba, że lekarz prowadzący zalecił inaczej.

UWAGA! Wszystkie modele ginekologiczne pessarów mogą być zakładane, wyjmowane przez pacjentki, oprócz pessara kołnierzowego szyjki macicy stosowanego w ciąży, który jest zakładany (w razie potrzeby wyjmowany) wyłącznie przez lekarza.

Nie ma konieczności codziennego wyjmowania pessara ginekologicznego. Można nosić pessar:

  • na stałe (np. przy całkowitym wypadaniu macicy) lecz nigdy dłużej niż 4 tygodnie,
  • tymczasowo np: jeżeli pacjentka ma pracę związaną z dźwiganiem, przy sporcie, dłuższych spacerach itp.

Gdy pacjentka jest w stanie samodzielnie wyjąć/założyć pessar, może to robić raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż co 2-4 tygodnie (lub według wskazań lekarza).

UWAGA! Wszystkie modele ginekologiczne pessarów mogą być zakładane, wyjmowane przez pacjentki, oprócz pessara kołnierzowego szyjki macicy stosowanego w ciąży, który jest zakładany (w razie potrzeby wyjmowany) wyłącznie przez lekarza.

Podczas noszenia pessara należy dbać o jego czystość. Pozwoli to zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi, obfitym upławom (pewna ilość upławów jest czymś naturalnym) i innym niepożądanym objawom.

Pacjentki, które potrafią samodzielnie wyjąć, wyczyścić i ponownie założyć pessar, mogą to robić raz w tygodniu (wieczorem pessar wyjąć – rano  założyć) ale nie rzadziej niż co 2-4 tygodnie (lub według wskazań lekarza).

Pessar trzeba umyć pod bieżącą wodą przy użyciu delikatnego środka myjącego do higieny intymnej.

Dla utrzymania odpowiednej higieny intymnej zaleca się wypłukanie pochwy wodą (słuchawką od prysznica lub zestawem do płukania o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybicznym – środki zalecane przez lekarza). Przed ponowną aplikacją pessara zaleca się posmarowanie go kremem według zaleceń lekarza. Ważne, by robić to czystymi rękami. Ułatwi to ponowne włożenie pessara do pochwy i zapobiegnie ewentualnym stanom zapalnym.

Jeżeli pessar jest wyjmowany i zakładany raz na 4 tygodnie (lub według wskazań lekarza) należy dbać o odpowiednią dezynfekcję pochwy, a w szczególności:

  • raz w tygodniu używać globulek przeciwzapalnych,
  • co dwa tygodnie stosować irygację pochwy.

UWAGA: Po irygacji pochwy należy odczekać jeden dzień zanim zastosuje się globulkę dopochwową. Zaleca się stosowanie środków rekomendowanych przez lekarza prowadzącego.

W trakcie dłuższego użytkowania na powierzchni pessara mogą wystąpić przebarwienia. To normalne zjawisko. Taki pessar można dalej nosić.

Skontaktuj się z lekarzem jeżeli:

  • odczuwasz jakiś dyskomfort,
  • masz problem z oddawaniem stolca lub moczu,
  • masz krwawienia z pochwy (zwróć uwagę, czy nie przyjmujesz leków rozrzedzających krew),
  • masz zmiany struktury, zapachu i koloru upławów.

Czy zwiększona ilość upławów jest czymś normalnym w czasie pessaroterapii?

Pessar, jako ciało obce może powodować zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy. Jeżeli nie jest to objawem stanu zapalnego, nie powinno mieć wpływu na jego dalsze stosowanie.

W celu złagodzenia ww. dolegliwości, zaleca się:

  • częstsze wyjmowanie, czyszczenie i zakładanie pessara,
  • stosowanie płukanek dopochwowych,
  • naprzemienne stosowanie kremów nawilżających, przeciwzapalnych oraz kremów zawierających estriol (należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania dla zastosowania kremów estrogenowych, a ustalenie ich dozowania skonsultować z lekarzem prowadzącym).

UWAGA! U starszych pacjentek z pessarem, plamienia/krwawienia z pochwy często mają związek z przyjmowaniem leków rozrzedzających krew. Silniejsze krwawienia mogą występować również z pęcherza lub odbytu i nie być spowodowane przez pessar leżący w pochwie. W przypadku takich dolegliwości, należy się zgłosić do lekarza.

Możliwe działania niepożądane:

Jeżeli przy użytkowaniu pessara wystąpią jakiekolwiek dolegliwości mogą być one związane z:

  • niewłaściwym doborem rozmiaru, modelu pessara,
  • niestosowaniem się do zaleceń lekarza, postępowaniem niezgodnym z instrukcją użytkowania.

Mogą to być:

  • ucisk na pęcherz moczowy – trudności z oddawaniem moczu,
  • zastój moczu,
  • ucisk na odbytnicę,
  • infekcje,
  • krwawienie,
  • odleżyny,
  • owrzodzenia.

Powstanie odleżyn, owrzodzeń przy odpowiednio dobranej pessaroterapii to rzadkie powikłanie, które występuje najczęściej u pacjentek, zaniedbujących zalecenia, co do wizyt kontrolnych, pielęgnację pochwy i pessara.

UWAGA: Pacjentka powinna przestrzegać zaleceń lekarza, co do wizyt kontrolnych, zakładania i wyjmowania pessara.

Nie jest. Przy suchej pochwie należy stosować kremy nawilżające.

Najczęściej zadawane pytania o pessaroterapii w ginekologii
Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu