Codzienne życie z pessarem położniczym

Jak zakładać i wyjmować pessar u kobiety w ciąży? Założenie pessara może zlecić kobiecie w ciąży wyłącznie lekarz. Tylko on też może założyć i wyjąć pessar w czasie wizyt lekarskich. Dlatego, jeżeli jesteś w ciąży i lekarz zalecił ci założenie pessara bezwzględnie przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych.

Jak żyć z pessarem w ciąży? - Dr Herbich

Jaki tryb życia powinnaś prowadzić?

Decyzję o tym, jak intensywny tryb życia możesz prowadzić podczas pessaroterapii podejmuje Twój lekarz prowadzący. Zazwyczaj zalecany jest oszczędny tryb życia, tzn. nie powinnaś dźwigać, wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, stać przez dłuższy czas. Zdarza się, że ciąża jest na tyle zagrożona, że nawet po zastosowaniu pessara położniczego pacjentki są zmuszone do dodatkowego leczenia szpitalnego.

Higiena w czasie pessaroterapii

W czasie pessaroterapii większość lekarzy zaleca pacjentkom stosowanie przeciwzapalnych globulek dopochwowych, żeby zapobiec stanom zapalnym. Stosuj wyłącznie leki zalecone przez lekarza w przepisanej przez niego dawce.

Przez jaki długi czas pessar położniczy powinien być założony?

Decyzję o tym, przez jak długi czas powinien być założony pessar kołnierzowy szyjki macicy podejmuje lekarz. Pessar kołnierzowy szyjki macicy wyjmowany jest przez lekarza zwykle po 36 tygodniu ciąży lub tuż przed porodem.

W razie wystąpienia mocnych skurczów, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub krwawienia lekarz może wyjąć pessar przed 36 tygodniem ciąży. Powinno to mieć miejsce w warunkach szpitalnych.

Jaki tryb życia powinnaś prowadzić?

Co Cię powinno zaniepokoić?

Prawidłowo założony pessar powinien być dla Ciebie niewyczuwalny. Jeżeli w czasie jego noszenia odczuwasz dyskomfort, poinformuj o tym lekarza. Powinnaś się do niego zgłosić także gdy:

  • odczuwasz bóle,
  • masz problemy z oddawaniem stolca,
  • obserwujesz krwawienia lub odejście wód płodowych,
  • wyraźnie nasiliły się u Ciebie upławy. (Pamiętaj, że w czasie pessaroterapii zawsze występują upławy i są one czymś normalnym, jeżeli nie są objawem stanu zapalnego lub pęknięcia pęcherza. Do lekarza zgłoś się, jeżeli zaobserwujesz ich wyraźne nasilenie.)

Informacje zawarte na stronie zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu