Pessaroterapia - co to jest i na czym polega?

Pessaroterapia - co to jest i na czym polega?

Usłyszałaś o pessaroterapii, lecz nie wiesz, co kryje się za tą tajemniczą nazwą? O tej metodzie leczenia powinna wiedzieć każda kobieta. Tłumaczymy, na czym polega pessaroterapia oraz w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie.

Pessaroterapia — co to znaczy?

Pessaroterapia jest nieoperacyjną metodą leczenia schorzeń ginekologicznych związanych z obniżeniem lub wypadaniem narządów miednicy mniejszej i nietrzymaniem moczu, a także kłopotów położniczych np. niewydolności cieśniowo-szyjkowej i zastoju moczu w nerkach u kobiet w ciąży. W pessaroterapii stosuje się silikonowe dopochwowe wkładki zwane pessarami, których głównym celem jest wspieranie mięśni dna miednicy oraz samych narządów.

Pessaroterapia — na czym polega?

Jak dokładnie przebiega leczenie z zastosowaniem pessara? Proces zawsze rozpoczyna się od konsultacji i badań ginekologicznych, które celem jest dobór właściwej wkładki. Lekarz-ginekolog dopasowuje zarówno typ, jak i rozmiar wkładki indywidualnie do anatomii pacjentki oraz jej dolegliwości.

Na czym polega pessaroterapia ginekologiczna?

Pessar może być zarekomendowany przez lekarza jako metoda leczenia dolegliwości takich, jak nietrzymanie moczu, obniżenie lub wypadanie narządów dna miednicy (np. obniżenie lub wypadanie macicy, pęcherza moczowego) czy bóle miednicy (np. po porodzie). Typ wkładki dopasowywany jest do specyfiki dolegliwości. W każdym wypadku pessar ginekologiczny poprawia statykę narządów, wpływając na odciążenie mięśni dna miednicy i likwidację dokuczliwych objawów. Większość kobiet potwierdza, że ulga pojawia się praktycznie natychmiast po założeniu pessara. Więcej na temat zastosowań pessara ginekologicznego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Po pierwszej aplikacji w gabinecie lekarskim, większość pacjentek jest w stanie nauczyć się samodzielnego zakładania i wyjmowania pessara w domu (jest to konieczne, by regularnie go czyścić). Wiele z nich uważa, że samodzielne zakładanie i wyjmowanie pessara jest łatwe. 

Na czym polega pessaroterapia w położnictwie?

Odmienne zastosowanie mają pessary położnicze stosowane u kobiet w ciąży. Takie rozwiązane polecane jest szczególnie paniom z ciążą zagrożoną z powodu niewydolności szyjki macicy. Pessar zakładany przez lekarza zapobiega jej rozwieraniu i skracaniu. W tym celu stosowany jest pessar kołnierzowy szyjki macicy zwany też pessarem położniczym. Dodatkowo może okazać się on niezwykle pomocny w zwalczaniu wielu ciążowych dolegliwości, takich jak:

Warto podkreślić, że pessaroterapia w ciąży jest całkowicie bezpieczna. Więcej o jej zaletach dowiesz się z dalszej części naszego poradnika.

Pamiętaj, że pessar położniczy może być zakładany i wyjmowany tylko przez lekarza — zwykle odbywa się to przy okazji wizyt kontrolnych!

Pessaroterapia w ginekologii

Pessary znajdują bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości ginekologicznych. Choć prezentują się bardzo niepozornie, mogą istotnie wpłynąć na jakość życia kobiety, niwelując wstydliwe dolegliwości, dyskomfort oraz ból.

Przy jakich schorzeniach ginekologicznych stosuje się pessaroterapię?
Nowoczesna pessaroterapia może być zastosowana w przypadkach takich, jak:

Zalety i wady pessaroterapii w ginekologii

Do zalet pessaroterapii ginekologicznej zaliczyć można przede wszystkim nieinwazyjność tej metody – założenie pessara jest szybkie i bezbolesne, nie wiąże się także z ryzykiem powikłań. Metoda nie wymaga także wysiłku ze strony pacjentki – pessara nie trzeba wyjmować codziennie, a nawet jeśli zechce to zrobić, przy odrobinie wprawy jest to bardzo proste. Ponadto pessaroterapia jest metodą niedrogą oraz szeroko dostępną. Co jednak najistotniejsze, spektrum jej zastosowań jest bardzo szerokie – sprawdza się w leczeniu wielu dolegliwości, u kobiet w różnym wieku, prowadzących rozmaite style życia.

Czy pessaroterapia ma wady? Warto wspomnieć, że ta metoda leczenia może nie sprawdzić się u każdej kobiety. W nielicznych przypadkach pessar, nawet pomimo starannego dopasowania, powoduje dyskomfort. Dzieje się tak najczęściej, gdy anatomia narządów płciowych kobiety jest szczególnie specyficzna (np. po niektórych skomplikowanych zabiegach operacyjnych).

Możliwe działania niepożądane przy stosowania pessaroterapii w ginekologii

Jeżeli przy użytkowaniu pessara występują jakiekolwiek dolegliwości lub czujesz, że pessar nie działa, może to być związane:

  • niewłaściwym doborem rozmiaru lub modelu pessara,
  • niestosowaniem się do zaleceń lekarza,
  • postępowaniem niezgodnym z instrukcją użytkowania.

Mogą to być:

  • trudnosci z oddawaniem, zastój moczu,
  • ucisk na odbytnicę,
  • infekcje, krwawienia, odleżyny, owrzodzeń.

Powstanie odleżyn, owrzodzeń i krwawienie przy odpowiednio dobranej pessaroterapii to rzadkie powikłanie, które występują najczęściej u pacjentek, które użytkowały pessar przez długi okres czasu i zaniedbały zaleceń co do wizyt kontrolnych, pielęgnacji i higieny pessara i pochwy.

Uwaga: W razie wystąpienia powyższych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem. Pacjentka powinna niezwłocznie informować o jakimkolwiek dyskomforcie związanym z użytkowaniem pessara.

Pessaroterapia w położnictwie

W przypadku kobiet w ciąży stosowany jest pessar kołnierzowy szyjki macicy, który może być skutecznym sposobem leczenia wielu uporczywych dolegliwości, a nawet podtrzymania ciąży zagrożonej.

Przy jakich schorzeniach położniczych stosuje się pessaroterapię?

Pessary mogą być stosowane również u kobiet w ciąży, które borykają się z następującymi dolegliwościami:

  • Niewydolność cieśniowo-szyjkowa,
  • Zastój moczu w nerkach,
  • Żylaki kończyn dolnych i sromu,
  • Tyłozgięcie macicy.

Zalety i wady pessaroterapii w położnictwie

Najważniejszym atutem pessara położniczego wydaje się fakt, że jest on uznanym sposobem na podtrzymanie i donoszenie ciąży zagrożonej, wsparciem w problemach związanych z ukrwieniem narządów czy oddawaniem moczu. Pessar położniczy jest popularną alternatywą dla szwu szyjkowego zakładanego w niewydolności szyki macicy. W odróżnieniu od niego pessar nie niesie ze sobą ryzyka powikłań.

Warto jednak pamiętać, że pessar położniczy może być zakładany i wyjmowany tylko przez lekarza ginekologa. Pacjentka nie powinna wykonywać tych czynności samodzielnie! Zwykle pessar podlega kontroli przy okazji rutynowej wizyty lekarskiej w ciąży.

Warto pamiętać, że w trakcie pessaroterapii pacjentka może obserwować u siebie zwiększoną ilość upławów – to naturalne zjawisko, które nie wiąże się z zagrożeniem dla ciąży i najczęściej oznacza tylko to, że pochwa oczyszcza się we wzmożony sposób. Pamiętaj jednak, by zwiększoną ilość wydzieliny zawsze zgłaszać swojemu lekarzowi, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej ból, pieczenie czy swędzenie. Zjawisko to może być spowodowane infekcjami lub pęknięciem worka płodowego.

Co o pessaroterapii sądzą kobiety? Pessaroterapia — opinie

Ania 38 lat 

„Jeszcze niedawno temu po porodzie kiedy się śmiałam, miałam problem z nietrzymaniem moczu. Dzięki pessarowi mogę się śmiać i funkcjonować bez obaw. Mój lekarz zapewnił mi, że okres noszenia pessara nie będzie długi ”


Agnieszka 47 lat

"Mam lekkie obniżenie macicy i pęcherza, dlatego noszę pessar pierścieniowy gruby Dr Herbich. Prowadzę normalny tryb życia. W ogóle nie czuję pessara, mogę nosić tampon i współżyć. Proste i nieskomplikowane"

Ewa 59 lat 

"Z perspektywy czasu uważam, że spróbowanie pessaroterapii to trafna decyzja, jaką podjęłam. Dzięki pessarowi nie muszę mieć operacji i mierzyć się z komplikacjami, jakie często są jej następstwem."

Elżbieta 64 lat 

"Ze swoimi dolegliwościami męczyłam się przez 3lata. Teraz żałuję, że nie zgłosiłam się do lekarza

już kiedy miałam pierwsze oznaki obniżenia narządów. Po założeniu przez lekarza pessara, dolegliwości odrazu ustąpiły — odzyskałam komfort " 

Krystyna 71 lat 

" Od długiego czasu Noszę pessar grzybkowy cienki Dr Herbich. Początkowo miałam mieć założony pessar tylko do czasu operacji. Ale czuję się z nim tak dobrze, że odwołałam operację. Pessar trzyma narządy w środku, choć dla mnie jest niewyczuwalny."

Pessaroterapia w ginekologii — przeciwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do noszenia pessara są nieliczne i dotyczą szczególnie stanów zapalnych i infekcji w obrębie narządów płciowych. Należy pamiętać, aby przed podjęciem pessaroterapii zakończyć leczenie wyżej wspomnianych kłopotów. Z pessarów nie powinny korzystać także kobiety z uczuleniem na silikon, niemniej jednak występuje ono niezmiernie rzadko. Pessary dr Herbich produkowane są z silikonu klasy medycznej, który w odróżnieniu od lateksu czy gumy praktycznie nie wywołuje alergii i podrażnień.

Na czym polega nowoczesna pessaroterapia — podsumowanie

Pessaroterapia to prosta, niedroga i bezpieczna metoda leczenia licznych schorzeń ginekologicznych i położniczych. Warto mieć świadomość jej zalet i, jeśli dotyczą Cię wspomniane przez nas kłopoty, porozmawiać o podjęciu leczenia ze swoim lekarzem. W sklepie dr Herbich znajdziesz różne modele pessarów przeznaczonych do walki z rozmaitymi problemami.

Przeczytaj także:

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu