Co to jest pessar i jak działa?

Co to jest pessar i jak działa?

Pessar to niepozorny wyrób, który może całkowicie odmienić codzienność kobiety zmagającej się z problemem zaburzenia statyki narządów rodnych, nietrzymaniem moczu, a nawet zagrożeniem ciąży. Sprawdź, na czym polega jego działanie, jak należy go stosować oraz w jakich przypadkach okaże się nieocenionym wsparciem.

​Co to jest pessar?

Pessar jest niewielkim wyrobem medycznym przeznaczonym do niwelowania dolegliwości związanych z zaburzeniami statyki narządów rodnych oraz nietrzymaniem moczu. Ma on najczęściej postać elastycznego krążka, który aplikowany jest w pochwie. W zależności od typu Pessar znajduje bardzo szerokie zastosowanie w ginekologii i położnictwie.

​Co to jest pessar ginekologiczny?

Pessar ginekologiczny stosowany jest w leczeniu dolegliwości wynikających z nieprawidłowej statyki narządów rodnych. Należą do nich m.in.

Ponadto pessar może być skutecznym sposobem leczenia problemu wysiłkowego nietrzymania moczu, a także nietrzymania moczu po porodzie.

​Co to jest pessar położniczy?

U kobiet ciężarnych stosuje się pessar kołnierzowy szyjki macicy, tzw. pessar położniczy. Jego rola jest nieoceniona zwłaszcza w stabilizowaniu zbyt prędko skracającej się i rozwierającej szyjki macicy, a więc niewydolności cieśniowo-szyjkowej grożącej przedwczesnym porodem. Warto wiedzieć, że pessar kołnierzowy szyjki macicy w przypadku ciąży zagrożonej, może być alternatywą do zabiegu założenia szwu szyjkowego. Operacja ta, choć w wielu przypadkach niezbędna, wiąże się z ryzykiem powikłań. Pessar w ciąży jest bezpieczny i z praktycznie równą skutecznością stabilizuje szyjkę macicy, hamując jej skracanie i rozwieranie.

Ponadto przyszłe mamy mogą skorzystać z pessara w problemach takich, jak:

Jak wygląda pessar?

Większość pessarów swoim wyglądem przypomina krążek z otworem na środku. Wyróżniamy jednak kilka modeli, które mogą przyjmować nieco odmienną formę. Przykładowo, pessar grzybkowy posiada uchwyt, dzięki któremu kształtem przypomina grzyb, a pessar cienki cewki moczowej - wydatną wypustkę (kalotę) umieszczoną na obręczy. Pessary mogą różnic się pomiędzy sobą także liczbą otworów perforacyjnych ułatwiających odpływanie wydzieliny pochwowej.

​Jak działa pessar?

Pessar powinien być dobrany przez lekarza ginekologa, położnika lub urofizjoterapeutę, indywidualnie dopasowany do anatomii oraz potrzeb konkretnej pacjentki. Jak na organizm kobiety działają poszczególne typy pessarów? 

Jak działa pessar ginekologiczny?

Najważniejszą rolą pessarów ginekologicznych jest przede wszystkim przywracanie narządom dna miednicy prawidłowego ułożenia. Dopasowana wkładka może podnosić macicę, pęcherz lub szczyt pochwy po zabiegu histerektomii, tym samym likwidując uporczywe dolegliwości, takie jak dyskomfort spowodowany obniżeniem/wypadaniem narządów, nietrzymanie moczu czy ból. Pessar ginekologiczny działa praktycznie od razu: pacjentka odczuwa znaczącą ulgę natychmiast po jego założeniu. Szczególnie u młodych kobiet, po 2-3 miesiącach stosowania wkładki mięśnie dna miednicy i okoliczne więzadła wzmacniają się, odzyskując stopniowo swoje funkcje.

Jak działa pessar położniczy?

Pessary położnicze stosowane są u kobiet w ciąży i pełnią nieco inne funkcje. Tą zdecydowanie najbardziej wartą uwagi jest stabilizacja szyjki macicy w ciąży zagrożonej - wówczas, gdy pacjentka boryka się z niewydolnością cieśniowo-szyjkową. Stosowany w tym wypadku pessar kołnierzowy szyjki macicy zapobiega skracaniu i rozwieraniu się szyjki, a także zapewnia stabilizację narządu w punkcie, w którym dziecko napiera przodującą częścią ciała. Pessar położniczy, podnosząc narządy i wspierając dno miednicy pomaga także w redukowaniu zespołu bólowego miednicy, a także wspiera krążenie, zapobiegając żylakom sromu i kończyn dolnych.

​Pessar — wady i zalety

Pessaroterapia jest bardzo popularną metodą leczenia schorzeń ginekologicznych i położniczych. Czemu warto ją rozważyć? I czy ma jakiekolwiek wady? Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu pessarów warto zapoznać się z ich zaletami i wadami. 

Jak każda metoda lecznicza, pessary ginekologiczne mają swoje mocne i słabe strony. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze korzyści i skutki uboczne stosowania pessarów, co pomoże w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej ich użycia.

 

Zalety pessarów ginekologicznych

Wady pessarów ginekologicznych

  • Pierwszą i najważniejszą zaletą pessarów jest niewątpliwie ich skuteczność, którą porównuje się do tej, którą oferują niektóre skomplikowane zabiegi operacyjne. Odpowiednio dobrany i stosowany pessar daje ogromne szanse na zwalczenie wstydliwych dolegliwości, takich jak nietrzymanie moczu, obniżenie lub wypadanie narządów czy przewlekłe bóle.
  • Pessaroterapia jest nieinwazyjną metodą leczenia – w odróżnieniu od zabiegów operacyjnych nie wiąże się z ryzykiem powikłań. Jest także całkowicie odwracalna; jeśli pessar z jakiegoś względu nie sprawdzi się, w dowolnym momencie można z niego zrezygnować.
  • To metoda prosta i bezpieczna, niewymagająca od kobiety wysiłku oraz czasu. Pierwszą aplikację pessara zawsze przeprowadza lekarz, a kolejne możesz wykonywać samodzielnie.
  • W trakcie pessaroterapii może dojść do wzmożonej produkcji wydzieliny pochwowej. Warto jednak pamiętać, że upławy są całkowicie naturalnym skutkiem stosowania pessara.
  • Nieliczne grono kobiet może mieć alergię na materiał, z którego wykonany jest pessar. Zwykle dzieje się tak jednak w przypadku wkładek wykonanych z lateksu lub gumy. Pessary dr Herbich produkowane z silikonu medycznego uczulają niezwykle rzadko.
  • Choć nosząc pessar można cieszyć się większością ulubionych zajęć, trzeba jednak pamiętać o jego obecności. W niektórych przypadkach wyjęcie wkładki będzie konieczne np. przed podjęciem aktywności seksualnej (pessar grzybkowy cienki, pessar kołnierzowy i cienki cewki moczowej). W innych modelach pessarów ginekologicznych nie ma konieczności ich wyciągania przed stosunkiem płciowym. Pessary wymagają także regularnego czyszczenia.

Stosowanie pessarów położniczych wiąże się z szeregiem korzyści, ale również potencjalnych niedogodności. Poniższa tabela zestawia najważniejsze zalety i wady tej metody, co pozwoli lepiej zrozumieć jej wpływ na przebieg ciąży.

Zalety pessarów położniczych

Wady pessarów położniczych

  • Podobnie jak w przypadku pessarów ginekologicznych, pessary położnicze mogą stanowić alternatywę dla inwazyjnych i ryzykownych zabiegów. Pessar kołnierzowy szyjki macicy można uznać za zamiennik zabiegu założenia szwu szyjkowrgo. Wkładka z praktycznie równą skutecznością pomaga w niewydolności cieśniowo-szyjkowej, nie zagrażając ciąży.
  • Przyszłe mamy mogą skorzystać z pessara, borykając się z szeregiem ciążowych dolegliwości, takich jak zastój moczu w nerkach, żylaki kończyn dolnych i sromu, bóle w obrębie miednicy mniejszej. Przed wynalezieniem pessaroterapii leczenie tych zaburzeń było bardziej skomplikowane i trudniejsze.
  • Stosowanie pessara może wpływać na zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej.
  • Kobieta stosująca pessar położniczy powinna prowadzić oszczędny tryb życia i zrezygnować z aktywności seksualnej. Wynika to jednak nie z samego faktu stosowania pessaroterapii, ale stanu zdrowia, który jest do niej wskazaniem.

Co to jest pessar dopochwowy — podsumowanie

Jeśli borykasz się z zaburzeniami statyki narządów dna miednicy, nietrzymaniem moczu czy kłopotami położniczymi, porozmawiaj ze swoim lekarzem o pessaroterapii. Ta metoda ma bardzo wiele zalet, które doceniły tysiące kobiet na całym świecie. Wraz ze swoim lekarzem możesz dobrać pessar z ofert sklepu dr Herbich. Nasze produkty pomogły już mnóstwu osobom!

Zobacz także:

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu