Pessar w ciąży — wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Pessar położniczy stosuje się przede wszystkim w celu podtrzymania ciąży, która jest zagrożona z powodu skracającej się lub zbyt wcześnie rozwierającej szyjki macicy. Warto mieć jednak świadomość, że ma on kilka innych zastosowań. Tłumaczymy, kiedy rekomendowane jest założenie pessara położniczego oraz jaki tryb życia powinna prowadzić ciężarna w trakcie pessaroterapii.
Pessar w ciąży — co to jest i na co pomaga?
Rodzajem pessara, jaki stosowany jest u kobiet w ciąży jest pessar kołnierzowy szyjki macicy. To niewielki wyrób medyczny, wykonany jest z silikonu medycznego, w centralnej części posiadający otwór, który otacza szyjkę macicy u ciężarnej.
Pessar położniczy może być zastosowany u kobiet ciężarnych z problemem skracającej się lub przedwcześnie rozwierającej szyjki. Może być stosowany także w innych schorzeniach w trakcie ciąży, takich jak: zastój moczu w nerkach w ciąży, żylaki sromu i kończyn dolnych, a także w przypadku bólu miednicy mniejszej w trakcie ciąży.
Czy pessar hamuje skracanie szyjki macicy?
Dowiedziono, że w większości przypadków pessar położniczy skutecznie przeciwdziała niewydolności cieśnieniowo-szyjkowej, niwelując w ten sposób konieczność inwazyjnych zabiegów operacyjnych oraz zapobiegając przedwczesnemu porodowi. Jeśli więc Twój lekarz stwierdzi, że zachodzi u Ciebie ryzyko rozwierania szyjki macicy, warto porozmawiać z nim o potencjalnej pessaroterapii.
Pessar po założeniu ma za zadanie podtrzymywać ciężarną macicę, jednocześnie zmniejszając nacisk na kanał szyjkj macicy. Zmniejszenie nacisku zapobiega skracaniu i rozwieraniu się szyjki, zapobiegając przedwczesnym porodom. Założenie pessara położniczego nie wymaga interwencji chirurgicznej ani znieczulenia; jest zakładany ambulatoryjnie w gabinecie/szpitalu.
Jaki pessar stosuje się w położnictwie?
Jak już wspomnieliśmy, pessarem stosowanym w trakcie ciąży jest pessar kołnierzowy szyjki macicy. Wykonany jest z silikonu medycznego, który jest przyjazny dla tkanek, nietoksyczny i bezpieczny dla ciąży. Dodatkowo jest dostarczany w stanie jałowym, co umożliwia lekarzowi od razu po rozpakowaniu jego założenie. Pessar położniczy okala szyjkę macicy a jego mniejsze otwory ułatwiają odprowadzanie wydzieliny pochwowej, która w ciąży może być produkowana ze zwiększoną ilością.
Warto wspomnieć, że pessar to rozwiązanie często stosowane także u pań w połogu lub po połogu. Kobietom po urodzeniu dziecka, które borykają się z poporodowym nietrzymaniem moczu czy nadmiernym rozciągnięciem tkanek rekomendowany jest pessar pierścieniowy gruby.
Na jakim etapie ciąży zakłada się pessar?
Kiedy pessar w ciąży będzie odpowiednim rozwiązaniem? O momencie jego założenia zawsze decyduje lekarz – zdarza się, że pacjentka powinna nosić pessar już od wczsnych etapów ciąży; w innych wypadkach pessaroterapia zalecana jest później. Niekiedy pessaroterapię stosuje się wraz ze szwem szyjkowym oraz z farmakoterapią. Powinnaś również pamiętać, że pessar położniczy może być zakładany i ściągany tylko przez lekarza ginekologa. W ciąży pessar położniczy powinien być sprawdzany podczas każdej wizyty kontrolnej.
Pessar w ciąży — jaki prowadzić tryb życia?
Pamiętaj, że to Twój czas. Kobieta ciężarna powinna prowadzić higieniczny, zdrowy tryb życia i dostosować się do zaleceń lekarskich. Słysząc o zaleceniu noszenia pessara w trakcie ciązy, wiele przyszłych mam martwi się o to, że będzie musiała zrezygnować z ulubionych aktywności. Jak to wygląda w praktyce? Pamiętaj, że ciąża to nie choroba i nadal możesz się cieszyć życiem.
Czy z pessarem w ciąży trzeba leżeć?
Warto pamiętać, że aktywność przyszłej mamy stosującej pessaroterapię powinna być uzależniona od tego, w jakim stopniu jest jej ciąża zagrożona. W mniej poważnych przypadkach możliwa jest lekka aktywność i bezproblemowe wykonywanie codziennych obowiązków. Jeśli jednak sytuacja jest bardzo poważna, lekarz może zarekomendować leżący tryb życia, a czasem nawet leczenie szpitalne. W wielu przypadkach rekomendacją specjalisty jest po prostu oszczędzanie się, unikanie długotrwałego stania, dźwigania i prac fizycznych. Jak sama widzisz, jest to kwestia wysoce indywidualna — o tym, jak powinna wyglądać Twoja codzienność z pessarem położniczym, powinien poinformować Cię Twój lekarz ginekolog.
Czy z pessarem w ciąży można współżyć?
Pamiętaj że o współżyciu w ciąży zawsze decyduje lekarz prowadzący twoją ciążę. Niestety, skracanie się szyjki macicy lub jej przedwczesne rozwieranie w ciąży to sytuacje, w których należy wstrzymać się od seksu. Dla przyszłej mamy z tymi problemami groźna może być nie tylko sama stymulacja czy penetracja, ale przede wszystkim orgazm, który generuje dodatkowe skurcze szyjki, skracając ją. Jeśli masz założony pessar położniczy, powinnaś zaczekać z aktywnością seksualną co najmniej do zakończenia okresu połogu.
Pessar w ciąży — działania niepożądane
Prawidłowo dobrany i założony pessar położniczy nie powinien być dla Ciebie wyczuwalny. Jakie sytuacje powinny Cię skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem?
- Zwiększona ilość upławów – jest to fizjologiczne zjawisko występujące podczas pessaroterapii, którym z reguły nie trzeba się przejmować. Jeśli jednak upławy są podbarwione krwią, mają nieprzyjemny zapach lub jest ich bardzo dużo, koniecznie powiedz o nich swojemu lekarzowi.
- Ucisk pessara na odbytnicę – rozpoznasz go, jeśli poczujesz ucisk na odbytnice. By pozbyć się tego problemu, najczęściej wystarczy wymienić pessar na mniejszy model. Ten skutek uboczny się rzadko zdarza.
Przeciwwskazania do stosowania pessara w ciąży
Należy zawsze przed założeniem pessara w ciązy, wykonać test w kierunku zapalenia pochwy, w celu wykluczenia bakteryjnego zapalenia pochwy (BV). Jeśli cierpisz na jakąkolwiek infekcję intymną, należy wyleczyć ją przed założeniem pessara. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, kiedy szyjka macicy się raptownie skróciła do długości 2,5 cm, podwyższając ryzyko porodu przedwczesnego, a w pochwie pacjentki jest nieleczone zapalenie bakteryjne pochwy - wówczas lekarze często zakładają pessar położniczy i wdrażają leczenie antybiotykiem, aby od razu zapobiec zapaleniu i niewydolności szyjki macicy. Z pessaroterapii nie mogą korzystać także kobiety, które mają uczulenie na silikon; zdarza się to jednak niezmiernie rzadko!
Podsumowanie: pessar w ciąży — wady i zalety
Pessar w ciąży to praktyczne rozwiązanie dla wielu przyszłych mam, które borykają się ze skracaniem się szyjki macicy i jej zbyt prędkim rozwieraniem. Warto pamiętać, że pessaroterapia w wielu wypadkach umożliwia donoszenie zdrowej ciąży bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów. Dobrze dobrany i założony przez fachowca pessar położniczy nie powinien wywoływać dyskomfortu i dużych ograniczeń w Twoim życiu codziennym. Jeśli jest taka konieczność, porozmawiaj o pessarach położniczych ze swoim lekarzem.
Przeczytaj także:
Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!