Nietrzymanie moczu po porodzie - przyczyny, objawy i leczenie

Nietrzymanie moczu po porodzie - przyczyny, objawy i leczenie

Nietrzymanie moczu po porodzie to kłopot znany bardzo wielu młodym mamom. Gdy niekontrolowana mikcja zdarza się po raz pierwszy, może wywołać uczucie niepokoju i stresu. Warto wiedzieć, że jest to problem bardzo popularny. Ponadto, im wcześniej zaczniesz leczyć poporodowe nietrzymanie moczu, tym większa szansa na całkowite i szybkie wyeliminowanie kłopotu.

Czym jest nietrzymanie moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu po porodzie jest problemem, który dotyczy bardzo wielu kobiet. Najczęściej ma charakter wysiłkowy i polega na bezwiednym oddawaniu niewielkich ilości moczu w sytuacjach takich, jak kaszel, śmiech czy kichanie. Podejrzewa się, że z nietrzymaniem moczu boryka się ogromna część młodych mam; wiele z nich jednak nie przyznaje się do tej dolegliwości z powodu wstydu. To błąd, ponieważ poporodowe nietrzymanie moczu może być z dużą skutecznością leczone, podnosząc komfort życia kobiety.

Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie

Współcześnie za przewodnią przyczynę nietrzymania moczu po porodzie uznawane jest podwyższenie ciśnienia w jamie brzusznej z jednoczesnym osłabieniem mięśni dna miednicy oraz cewki moczowej. Naukowcy zwracają uwagę przede wszystkim na osłabienie i uszkodzenie struktur takich, jak zwieracz cewki moczowej, mięsień dźwigacz odbytu oraz aparat wieszadłowy podtrzymujący cewkę.

Oczywiście, nie każda mama doświadcza poporodowego nietrzymania moczu. Zauważono, że jest ono determinowane przez kilka charakterystycznych czynników takich, jak:

  • Wiele ciąż,
  • Otyłość,
  • Przebyte w przeszłości zabiegi ginekologiczne,
  • Przewlekłe zaparcia,
  • Palenie tytoniu,
  • Długotrwała praca fizyczna,
  • Problemy hormonalne,
  • Choroby przewlekłe związane z nawracającym kaszlem.

Wiele kobiet zastanawia się, czy problem z kontrolą mikcji występuje tylko po porodzie naturalnym. Warto wiedzieć, że możliwe jest również nietrzymanie moczu po cesarce. Sam sposób wydania dziecka na świat nie jest w tym przypadku tak istotny jak 9 miesięcy ciąży, która jest dla organizmu kobiety sporym wyzwaniem. Już w trakcie jej trwania ciśnienie w jamie brzusznej i obciążenie dna miednicy drastycznie się zmienia. Pamiętaj więc, że zarówno nietrzymanie moczu po CC, jak i po porodzie siłami natury to sytuacje wysoce możliwe.

Objawy nietrzymania moczu po porodzie

Problem nietrzymania moczu po porodzie można rozpoznać bardzo łatwo. Panie doświadczające go zauważają, że zdarza im się niekontrolowanie oddać mocz podczas codziennych sytuacji, takich jak śmiech, kaszel, kichanie czy podskakiwanie. Warto podkreślić, że jednorazowe, bezwiedne oddanie niewielkich ilości moczu w niedługim czasie po porodzie nie powinno budzić większego zaniepokojenia – okolice intymne i mięśnie dna miednicy po wydaniu dziecka na świat potrzebują nieco czasu na regenerację. Jeśli jednak do podobnej sytuacji dochodzi regularnie, nie należy jej bagatelizować.

Jak długo trwa nietrzymanie moczu po porodzie?

Dobra wiadomość jest taka, że poporodowe nietrzymanie moczu często mija samoczynnie. Jak wspomnieliśmy, ciało kobiety po porodzie wymaga czasu i cierpliwości, by „dojść do siebie” i ponownie nienagannie pełnić wszystkie ważne funkcje. Kiedy mija nietrzymanie moczu po porodzie? Bardzo często trwa ono od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Samoograniczanie problemu nie oznacza jednak, że powinnaś go pozostawić samego sobie. Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu, warto skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie oceni stan mięśni dna miednicy i pomoże Ci w szybszym ich przywróceniu do właściwego stanu.

UWAGA: 8 tygodni po porodzie nietrzymanie moczu powinno ustąpić. Jeżeli tak nie jest, idź do lekarza.

Diagnostyka — do jakiego lekarza z nietrzymaniem moczu?

Jeśli zauważasz u siebie poporodowe nietrzymanie moczu, niezwłocznie skonsultuj się z ginekologiem, który zaproponuje Ci sposób leczenia dolegliwości. Dodatkowo warto rozważyć konsultację uroginekologiczną lub wsparcie urofizjoterapeuty.

Metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie

W jaki sposób można walczyć z poporodowym nietrzymaniem moczu?

Fizjoterapia i ćwiczenia na nietrzymanie moczu po porodzie

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej zalecanych sposobów na walkę z przykrą kobiecą dolegliwością. Dobrym krokiem okaże się spotkanie z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który zaproponuje skuteczne ćwiczenia mięśni dna miednicy, dopasowując je do potrzeb konkretnej pacjentki.

Wskazówka: najprostszym ćwiczeniem wzmacniającym, jakie możesz wykonywać już teraz, jest ćwiczenie mięśni Kegla po porodzie. Wyobraź sobie, że próbujesz powstrzymać strumień płynącego moczu – struktury, które w takim momencie się zaciskają, to właśnie mięśnie Kegla.

Pessaroterapia

Leczenie nietrzymania moczu po porodzie może być prowadzone także poprzez pessaroterapię. Pessar to miękki, silikonowy krążek, który wkłada się do pochwy, żeby zapewnić podparcie obniżającym się narządom, zmniejszyć ucisk na pęcherz i w ten sposób zapobiec wyciekom moczu. Dobrze dobrane pessary, eliminują wysiłkowe nietrzymanie moczu natychmiast po założeniu.  Podtrzymując obniżającą się macicę czy pęcherz, pessar odciąża mięśnie dna miednicy mniejszej, dzięki czemu szybciej wracają one do stanu sprzed ciąży. W tym wypadku szczególnie dobrze sprawdzi się pessar pierścieniowy gruby Dr Herbich. Ten model znajdziesz w naszej ofercie; jest bardzo elastyczny, co ułatwia jego aplikację i nie powoduje dyskomfortu. Leczenie nietrzymania moczu pessarem jest krótkotrwałe: najczęściej trwa od 3 miesięcy do roku. 

Pamiętaj, że model i rozmiar pessara dobiera lekarz i to on powinien przeprowadzić jego pierwszą aplikację, aby sprawdzić, czy aby na pewno jest on dla Ciebie odpowiedni.

Dowiedz się więcej, co to jest pessaroterapia.

Leczenie farmakologiczne

Innym sposobem walki z nietrzymaniem moczu jest stosowanie leków zawierających składniki wzmacniające układ wydalniczy. To przede wszystkim wyciągi ziołowe, ale także substancje takie, jak ksybutynina, darifenacyna, solifenacyna. Pamiętaj, że o podaniu leków na nietrzymanie moczu powinien zadecydować lekarz. Nie stosuj ich na własną rękę.

Operacja — kiedy jest konieczna?

W sytuacji, w której zwieracz pęcherza moczowego uległ poważnemu uszkodzeniu, a ćwiczenia, pessaroterapia i leki nie są w stanie pomóc, specjalista może zarekomendować operacyjne leczenie nietrzymania moczu. Zabieg nazywany jest uretroplastyką. Znane są również laserowe zabiegi leczenia nietrzymania moczu, polegające na obkurczaniu i wzmacnianiu tkanek.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie — podsumowanie

Nietrzymanie moczu po porodzie to wstydliwy problem, o którym wiele kobiet nie chce mówić głośno. Wato jednak uświadomić sobie, że jest to dolegliwość powszechna i nie powinna być tematem tabu. Możesz radzić sobie z nią na wiele sposobów: poprzez ćwiczenia, dopasowane leki, a także pessaroterapię. Jeśli doskwiera Ci nietrzymanie moczu po porodzie, powiedz o nim swojemu lekarzowi i podejmij walkę o lepszą jakość życia!

Przeczytaj również:

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu