Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej - objawy i leczenie

Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej - objawy i leczenie

Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej to problem, który dotyka nawet 9% kobiet po okresie ciąży. Jak go rozpoznać i odróżnić od typowych połogowych dolegliwości? I jak walczyć z bólem, który całkowicie dezorganizuje codzienne życie?

Co to jest zespół bólowy miednicy mniejszej? Dlaczego występuje po porodzie?

Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej to skutek osłabienia aparatu więzadłowego miednicy mniejszej, który podtrzymuje macicę. Jego skutkami są obniżenie się macicy oraz zmiany w przepływach naczyniowych, które mają związek z zastojami krwi w naczyniach miednicy. Wszystko to wywołuje ból, czyli poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej. Dolegliwość ta typowa jest dla kobiet po porodzie, ponieważ czas ciąży oraz poród naturalny wpływają na osłabienie aparatu więzadłowego miednicy mniejszej.

Ból miednicy po porodzie może mieć jednocześnie charakter przewlekły i ostry. Oznacza to, że może występować stale lub na jakiś czas się wyciszać, by po pewnym czasie „zaatakować” nagle i intensywnie. Dolegliwości mogą pojawić się krótko po porodzie, w połogu lub po jego zakończeniu.

Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej — objawy

Kiedy można podejrzewać poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej? Do najczęstszych objawów zaliczają się:

  • Bóle miednicy i pleców,
  • Bolesne stosunki,
  • Uczucie ucisku w podbrzuszu,
  • Poporodowe nietrzymanie moczu lub/i stolca,
  • Migrujący ból w miednicy, który nasila się podczas chodzenia.

Dr Herbich wyróżnia 3 stopnie zespołu bólowego miednicy mniejszej:

  • Stopień 1: okazjonalne bóle podbrzusza i krzyża, pojawiające się podczas stosunku.
  • Stopień 2: bóle brzucha i krzyża pojawiają się podczas stosunków, ale także dłuższego nacisku na podbrzusze, np. w trakcie prowadzenia auta lub podczas obciążenia fizycznego.
  • Stopień 3: silne i ciągłe bóle brzucha, trudności życia codziennego związane z tymi dolegliwościami, które całkowicie uniemożliwiają odbywanie stosunków seksualnych.

Jak ból miednicy po porodzie opisują pacjentki?

Kobiety borykające się z poporodowym bólem miednicy mniejszej najczęściej zwracają uwagę na silny ból krzyża po porodzie, a także ból miednicy i bioder. Często zwracają uwagę także na ból podbrzusza.

Zachęcamy do zapoznania się z historią Pani Anny, która doskonale opisuje swoje odczucia związane z poporodowym zespołem bólowym miednicy mniejszej:

"Miałam bardzo ciężki poród. 6 tygodni po nim nie byłam w stanie normalnie funkcjonować, normalne czynności życiowe jak chodzenie sprawiały taki mocny ból, że przez większość czasu musiałam leżeć – ból nie ustępował, nie wiedziałam, co mi jest. Gdy ból nie mijał, poszłam do lekarza, Ból był tak silny, że idąc do lekarza, nie byłam w stanie sama iść, potrzebowałam pomocy męża.

W trakcie wizyty u lekarza okazało się, że mam poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej i lekarz zalecił mi zastosowanie pessara pierścieniowego Dr Herbicha, zapewniał mnie, że po zastosowaniu pessara ból powinien od razu ustąpić. Gdy pessar został założony, bałam się pierwotnego bólu i nie chciałam wstać, gdy już się odważyłam nie odczuwałam już żadnego bólu, coś niesamowitego. Lekarz poinstruowała mnie jak pessar samemu zakładać i wyciągać (robiłam to w interwałach dwu tygodniowych). Po roku pessaroterapii mogłam całkowicie z niej zrezygnować."

Przyczyny bólu miednicy mniejszej po porodzie. Kto jest w grupie ryzyka?

Aby lepiej zrozumieć poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej, warto uzmysłowić sobie, jak zmienia się kobiece ciało w trakcie trwania ciąży. W okolicach miednicy, a dokładniej – macicy znajduje się grupa więzadeł, które wraz z rosnącym brzuchem wydłużają się i rozciągają, dopasowując się do zmieniającej się sylwetki. Podczas samego porodu naturalnego więzadła miednicy mniejszej mogą wydłużyć się nawet 3-krotnie. Wiąże się to z ich istotnym osłabieniem.

System więzadeł potrzebuje czasu, by odzyskać dawną elastyczność. Jeśli został silnie nadwyrężony, może występować ból miednicy mniejszej po porodzie. Gdzie znajduje się miednica mniejsza? To inaczej kanał rodny — kostna obręcz, która położona jest między spojeniem łonowym a dolnym odcinkiem kręgosłupa.

Jak długo po porodzie może pojawić się zespół bólowy miednicy?

Statystyki wskazują, że poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej dotyczy 9% kobiet. W tej grupie aż 78% boryka się z dolegliwościami bólowymi ponad rok. Z pewnością nie trzeba przekonywać, że stałe uczucie bólu i dyskomfortu wpływa negatywnie na codzienny komfort życia. Z tego względu poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej może, a nawet powinien być leczony.

Metody leczenia poporodowego zespołu bólowego miednicy mniejszej

Leczenie bólu w miednicy mniejszej po porodzie należy rozpocząć od omówienia problemu z ginekologiem. Lekarz po przeprowadzaniu badania powinien zaproponować pacjentce możliwości walki z zespołem bólowym. A jest ich co najmniej kilka:

Pessaroterapia

Nieinwazyjną i skuteczną metodą leczenia poporodowego zespołu bólowego miednicy mniejszej jest stosowanie pessarów. Najczęściej wybieranym modelem jest pessar pierścieniowy gruby, który podtrzymuje macicę oraz pochwę, odciążając nadwyrężone więzadła oraz zmniejszając ból. Zgodnie z opiniami kobiet, już po 2-3 miesiącach stosowania pessara dolegliwości istotnie się zmniejszają.

Lekarz powinien dobrać rozmiar pessara pacjentki, nauczyć ją jego zakładania, wyjmowania oraz utrzymywania w czystości. Kolejne aplikacje pessara będziesz mogła przeprowadzać samodzielnie. Dowiedz się więcej, co to jest i na czym polega pessaroterapia.

Fizykoterapia

Inną metodą, która pomaga w zwalczaniu bólu miednicy po porodzie, jest fizykoterapia. W tym celu warto skontaktować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Po przeprowadzeniu badania i zebraniu wywiadu specjalista proponuje pacjentce zestaw ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie dna miednicy oraz aparat więzadłowy. Do najczęściej stosowanych technik należą ćwiczenia mięśni Kegla po porodzie, ale także regularne masaże.

Operacja

W skrajnych przypadkach zespołu bólowego miednicy mniejszej lekarz może zalecić zabieg operacyjny, w tym nawet usunięcie macicy. Nie jest to więc dobre rozwiązanie dla kobiet, które planują kolejne ciąże.

Ból miednicy po porodzie — podsumowanie

Poporodowy zespół bólowy miednicy mniejszej nie musi rujnować Twojej codzienności. Jeśli po urodzeniu dziecka dokuczają Ci bóle w odcinku lędźwiowym, bóle bioder i podbrzusza, nie zwlekaj z rozmową z lekarzem. Pamiętaj także, że bóle miednicy można leczyć zupełnie nieinwazyjne, stosując pessaroterapię.

Przeczytaj także:

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu