
Na co pomaga pessar? Przy jakich schorzeniach jest wykorzystywany?
Niewielki wyrób medyczny, jakim jest pessar, zmienił spojrzenie na leczenie rozmaitych kłopotów ginekologicznych i położniczych. Sprawdź, na co pomaga pessar oraz co o jego działaniu mówią klientki, które skorzystały z pessarów dr Herbich.
Na co pomaga pessar?
Co to jest pessar? Pessar to niewielka wkładka wykonana z medycznego silikonu, której zadaniem jest leczenie zaburzeń statyki narządów rodnych oraz nietrzymania moczu. Znajduje zastosowanie również w położnictwie, gdzie zakłada się pessar położniczy na szyjkę macicy, by zapobiec dolegliwością takim jak: niewydolność szyjki macicy, żylaki kończyn dolnych i sromu, zastój moczu w nerkach oraz zespół bólowy miednicy mniejszej w ciąży. Pessar dobierany jest indywidualnie przez lekarza, który decyduje o rodzaju i rozmiarze wkładki. Następnie aplikowany jest do wnętrza pochwy.
Czy pessar leczy?
Choć pessar może wydawać się niepozornym przedmiotem, warto wiedzieć, że jego wynalezienie i jego późniejsze udoskonalenie zrewolucjonizowało leczenie problemów ginekologicznych u kobiet. Można uznać, że pessar leczy lub znacząco minimalizuje wiele poważnych dolegliwości poprzez odciążanie mięśni dna miednicy i poprawę statyki narządów miednicy mniejszej. Co ważne z perspektywy pacjentek, pessar niemal natychmiast podnosi komfort życia, eliminując różne ginekologiczne dolegliwości. Dzięki pessaroterapii pacjentka może powrócić do większości codziennych aktywności; zająć się pracą, obowiązkami domowymi i przyjemnościami czasu wolnego.
Choć pessary uznawane są za bardzo bezpieczną metodę leczenia, tak, jak w każdym innym wypadku, powikłania są możliwe. Nieodpowiednio założony pessar może wywoływać dyskomfort, a nieprawidłowo pielęgnowany — przyczyniać się do infekcji intymnych i w rzadkich przypadkach do odleżyn, owrzodzeń.
Powstanie odleżyn, owrzodzeń przy odpowiednio dobranej pessaroterapii to rzadkie powikłanie, które występuje najczęściej u pacjentek, zaniedbujących zalecenia lekarza, co do wizyt kontrolnych, pielęgnację pochwy i pessara.
Na jakie problemy ginekologiczne? | Na jakie problemy położnicze? |
---|---|
Czy wiesz, że pessar może stanowić alternatywę dla inwazyjnego zabiegu operacyjnego, znajdując zastosowanie w leczeniu wielu kobiecych problemów? Oto przykłady dolegliwości, które mogą być leczone poprzez prawidłowo przeprowadzoną pessaroterapię.
| Z zalet pessaroterapii na szeroką skalę korzystają również kobiety spodziewające się dziecka, a także te, które niedawno przebyły poród. Odpowiednio dobrany pessar może okazać się skutecznym sposobem na leczenie następujących problemów:
|
Efekty leczenia pessarem ginekologicznym po jego założeniu?
Po założeniu pessar delikatnie wspiera mięśnie dna miednicy oraz okoliczne narządy, zapewniając im o wiele lepszą statykę. Obecność pessara eliminuje problem obniżania i wypadania narządów, a także pozwala osłabionym mięśniom wzmacniać się i regenerować. Możesz także spodziewać się szybkiej poprawy samopoczucia – problemy takie, jak nietrzymanie moczu czy bóle powinny ustąpić w niedługim czasie po rozpoczęciu terapii.
Co daje pessar po założeniu w położnictwie?
W położnictwie stosowany jest pessar kołnierzowy szyjki macicy, który pełni kilka różnych funkcji. Jego najważniejszym zastosowaniem jest stabilizacja oraz odciążenie szyjki macicy w przebiegu jej niewydolności; pessar zapobiega przedwczesnemu rozwieraniu i skracaniu się szyjki. Takie bezinwazyjne działanie pozwala na zastosowanie pessara położniczego na szyjkę macicy zamiast operacji założenia szwu szyjkowego, która — choć skuteczna — wiąże się z powikłaniami i ryzykami np. pęknięciem szyjki macicy, zakażeniem, czy martwicą tkanek.
Ponadto pessar położniczy znacząco poprawia anatomię narządów dna miednicy, która w czasie ciąży ulega istotnym zmianom. Dzięki temu może być stosowany w problemie nietrzymania moczu, bólach miednicy mniejszej, zastoju moczu w nerkach czy kłopotach krążeniowych objawiających się żylakami sromu oraz nóg kobiet w ciąży.
Czy pessar jest skuteczny?
Wiele kobiet przed podjęciem pessaroterapii zastanawia się, czy pessar pomaga równie skutecznie co zabiegi operacyjne. Aktualne badania wskazują, że terapia z użyciem dopasowanego pessara jest praktycznie równie skuteczna co operacja. Jednocześnie, w odróżnieniu od zabiegu, nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji i ryzykiem powikłań. Reasumując, zdecydowanie zawsze należy rozpocząć leczenie od metod nieinwazyjnych ale skutecznych. Jeśli Twój lekarz zaproponuje Ci jedną z tych metod, np. pessaroterapię - to należy rozpocząć leczenie właśnie od niej. Gdy zaczniesz stosować pessar i uzyskasz dobry efekt terapeutyczny, utwierdzisz się w przekonaniu, że była to dobra decyzja i w ten sposób uniknęłaś zabiegu operacyjnego oraz poprawił się komfort Twojego życia.
Na co pomógł pessar pacjentkom?
Opinie kobiet stosujących pessary to najlepsze potwierdzenie ich skuteczności. Co pacjentki mówią o pessaroterapii z zastosowaniem pessarów dr Herbich?
"Od dłuższego czasu czuję pełność w pochwie i często mam infekcje dróg moczowych. Czasem mam wrażenie, jakbym siadała na baloniku. Mam obniżenie macicy i pęcherza, dlatego noszę pessar pierścieniowy gruby. Prowadzę normalny tryb życia. W ogóle nie czuję pessara, mogę współżyć. Naprawdę mi to pomaga!"
Ania, 45 lat
"Moim zmartwieniem jest nietrzymanie moczu, mimowolnie mi wypływa kiedy się śmieje lub podnoszę ciężkie zakupy. Bardzo się tego wstydzę. Dzięki pessarowi mogę znowu prowadzić normalny tryb życia. Pessar jest na co dzień niewyczuwalny, już nie popuszczam moczu podczas aktywności."
Maria, 62 lat
"Przez kilka lat nie wiedziałam, co mi dolega. Z mojej pochwy zaczęło wystawać obce ciało, ból z czasem narastał, obawiałam się najgorszego. Zwlekałam z pójściem do
mojego lekarza, od pojawienia się pierwszych objawów. Podczas badania lekarz stwierdził, że mam wypadanie macicy a ze względu na wiek i inne choroby nie mogę być operowana.
Używam pessara grzybkowego od ponad roku. Mój lekarz czyści i ponownie zakłada pessar podczas wizyty kontrolnej. Odkąd używam pessara nie mam dolegliwości bólowych.
W ogóle nie czuję, że pessar jest założony. Pessar sprawdza się u mnie bardzo dobrze!"
Helena 77 lat
Po co zakłada się pessar – podsumowanie
Pessaroterapia to nieinwazyjna i bezpieczna metoda leczenia różnych problemów ginekologicznych i położniczych. Nie musisz decydować się na inwazyjne zabiegi, by się ich pozbyć. Dobrze dobrany przez specjalistę dla Ciebie pessar, pozwoli znowu powrócić Ci do zdrowia i cieszyć się pełnią życia.
Przeczytaj także:
Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!