Jak wygląda USG węzłów chłonnych? Jak się przygotować?

Jak wygląda USG węzłów chłonnych? Jak się przygotować?

USG węzłów chłonnych to nieinwazyjna technika diagnozowania układu limfatycznego. Pozwala ona potwierdzić albo wykluczyć chorobę lub doprecyzować jej przebieg. Węzły chłonne znajdują się w całym ciele, jednak ultrasonograf bada tylko niektóre z nich.

Czym jest węzeł chłonny?

To część układu limfatycznego, który stanowi sieć cienkich naczyń i węzłów. Rozmieszczają one przezroczysty płyn — limfę, po całym ciele. Układ limfatyczny stanowi ważną część układu odpornościowego. Pomaga zwalczać infekcje i niszczyć stare lub nietypowe komórki. Węzły to struktury w kształcie fasoli, które filtrują płyn limfatyczny, aby wychwytywać bakterie, wirusy i komórki nowotworowe.

Co widać na USG węzłów chłonnych?

Za pomocą tego badania lekarz może określić lokalizację i wielkość węzłów chłonnych, przepływ krwi i ogólny stan narządów.

Kiedy wykonuje się USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych wykonuje się, gdy lekarz wyczuje powiększone węzły chłonne podczas badania palpacyjnego. Badanie to jest również zalecane w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych, infekcji lub chorób autoimmunologicznych. USG węzłów chłonnych przeprowadza się także w ramach kontroli po leczeniu nowotworów, aby sprawdzić, czy nie doszło do przerzutów. Ponadto, badanie to może być wykonane profilaktycznie u osób z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju pewnych chorób.

Ultrasonograf pozwala na:

  • zbadanie węzłów chłonnych, które znajdują się blisko powierzchni
    skóry,
  • ustalenie najlepszego miejsca na biopsję węzła chłonnego.

Jak działa USG węzłów chłonnych?

Ultrasonograf to specjalne urządzenie, które wysyła fale dźwiękowe w głąb ciała. Te fale przenikają przez skórę i odbijają się od narządów i tkanek miękkich. Następnie program komputerowy zamienia odbite fale dźwiękowe na obrazy. Specjalista analizuje je, próbując potwierdzić lub wykluczyć chorobę, która jest podejrzewana albo pomóc w diagnozie.

Na czym polega i jak wygląda USG węzłów chłonnych?

Zostaniesz poproszony o położenie się na leżance. Następnie lekarz umieści wodnisty żel do USG w badanym miejscu. Może to powodować dyskomfort, ponieważ żel będzie zimny. Następnie specjalista umieści głowicę USG na Twojej skórze. Żel do USG ułatwi poruszanie się po węzłach chłonnych i przewodzenie fal dźwiękowych.

W trakcie badania możesz odczuwać lekki nacisk. Nie powinno to jednak boleć, chyba że badany węzeł chłonny jest tkliwy i powiększony.

Jak przygotować się do USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien przyjść na badanie w luźnym, wygodnym ubraniu, które łatwo można zdjąć z obszaru poddawanego badaniu. Przed badaniem nie trzeba być na czczo, można normalnie jeść i pić. Warto zabrać ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną, jeśli taka istnieje, dotyczącą badanego obszaru.

Jaki lekarz robi USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych najczęściej wykonuje lekarz radiolog. Czasami badanie to może przeprowadzić również chirurg onkolog lub endokrynolog, szczególnie w przypadku badania węzłów szyjnych.

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Zasady bezpieczeństwa dla osób korzystających ze strony internetowej www.drherbich.eu

Strona internetowa www.drherbich.eu została stworzona, aby rozpowszechniać i promować wiedzę na temat pessaroterapii, która jest alternatywnym dla operacji sposobem leczenia niektórych chorób ginekologicznych i położniczych.  
Niezależnie od korzystania z materiałów umieszczonych na stronie i korzystania z rekomendowanych na niej rozwiązań, w trakcie stosowania wyrobów medycznych, podczas choroby oraz leczenia należy regularnie konsultować się z lekarzem i wykonywać wszystkie zlecone badania i zalecenia. Wszelkie stwierdzone odchylenia od standardowych parametrów życiowych i fizjologicznych wskazują na konieczność kontaktu z lekarzem w celu weryfikacji stanu zdrowia przy pomocy standardowo stosowanych metod diagnostycznych. Wszelkie niestandardowe objawy lub bóle, powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. 

Zdjęcia umieszczone na stronie internetowej, maja charakter wyłącznie informacyjny. Zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha. Przedstawiane na stronie informacje i zalecenia nie są jednakowo skuteczne dla wszystkich. Każdy użytkownik powinien każdorazowo dobierać model i rozmiar pessara w konsultacji z lekarzem. Pierwsze założenie pessara, który jest wyrobem medycznym wielokrotnego użytku stosowanym tylko przez jedną pacjentkę, powinno zostać dokonane przez lekarza specjalistę.

Użytkownik każdorazowo przed użyciem wyrobu medycznego powinien zapoznać się wnikliwie z instrukcją użytkowania tego wyrobu. Dodatkowo, w przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji bądź w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania wyrobu użytkownik powinien każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Korzystanie z pessara może wiązać się z ryzykiem zdarzeń niepożądanych lub skutków ubocznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Osoby niepełnoletnie lub niepełnosprawne powinny korzystać z zasobów strony internetowej pod kontrolą opiekunów.

Administrator dokłada wszelkich starań, by użytkownikom strony internetowej umożliwić jak najszerszy dostęp do informacji. Dlatego na Stronie internetowej mogą być publikowane linki do stron zewnętrznych, które zawierają przydatne informacje. Większość udostępnianych stron internetowych posiada własne regulaminy korzystania z zawartych w nich treści, dlatego każdorazowo zalecamy zapoznanie się z tymi dokumentami.

Administrator stronny www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności szkody powstałe z tytułu niezgodnego z powyższymi zaleceniami korzystania ze strony.

Pessar to wyrób medyczny - należy stosować go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu