
Test ciążowy pozytywny a dostałam okres - dlaczego tak jest?
W jednej minucie rozważasz imiona dla przyszłego potomka, a w następnej czujesz coś w dolnej części ciała. Biegniesz do łazienki i zauważasz plamy krwi na bieliźnie. Myślisz sobie „test ciążowy pozytywny a dostałam okres — dlaczego?”. Przybywamy z pomocą. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny pozytywnego testu ciążowego przy braku ciąży i plamień na początku ciąży. Jak odróżnić jedno od drugiego? Co robić dalej? Dowiesz się tego z lektury artykułu.
„Test pozytywny a dostałam okres” - dlaczego krwawisz, chociaż jesteś w ciąży
Krwawienie implantacyjne
Możesz zauważyć na swojej bieliźnie różowe lub brązowe plamienia po pozytywnym teście ciążowym. To najprawdopodobniej tak zwane krwawienie implantacyjne. Dochodzi do niego, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w ścianie macicy. Ma to miejsce 1-2 tygodnie po zapłodnieniu.
Do krwawienia implantacyjnego może dojść w tym samym momencie, gdy oczekujesz następnej miesiączki. Jak je odróżnić? Istnieje kilka podstawowych różnic:
Przy miesiączce:
- skurcze są silniejsze,
- występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego (tak zwany PMS) m.in. ze zwiększoną irytacją, zmianami nastrojów czy bolesnością piersi na kilka dni przed okresem,
- pogarsza Ci się cera, pojawiają się wypryski,
- krwawienie jest bardziej obfite (jak zwykle przy miesiączce), koloru jasnoczerwonego, trwa 4-7 dni.
Regularna miesiączka oznacza, że nie jesteś w ciąży.
Przy krwawieniu implantacyjnym:
- występują mdłości,
- skurcze są lekkie,
- odczuwasz przymus częstego oddawania moczu.
- krwawienie jest lekkie, trwa tylko 1-2 dni, a krew jest jasnoróżowa lub brązowa.
Krwawienie implantacyjne oznacza, że jesteś w ciąży. Gratulujemy!
Niezależnie od tego, do jakiego wniosku dojdziesz, skonsultuj się ze swoim ginekologiem.
Nie wszystkie kobiety doświadczą krwawienia implantacyjnego. Ginekolodzy wciąż debatują, czy implantacja jest w ogóle przyczyną krwawienia na początku ciąży. W jednym badaniu naukowcy doszli do wniosku, że brakuje dowodów na to, że krwawienie implantacyjne w ogóle istnieje, a większość krwawień następuje bez konkretnej przyczyny.
Krwawienie w szyjce macicy we wczesnym etapie ciąży
Naczynia krwionośne rozwijające się wokół szyjki macicy mogą powodować lekkie krwawienie lub plamienia. Z tego powodu czasem dochodzi do niego po seksie albo badaniu szyjki macicy na początku ciąży.
Zapalenie pochwy
Więcej niż 33% kobiet doświadcza zapalenia pochwy w pewnym momencie swojego życia. Może być wywołane przez wiele czynników, łącznie ze zmianami poziomu hormonów w ciąży. Grzybice pochwy również są częstsze u ciężarnych. Rzęsistkowica, choroba przenoszona drogą płciową, może powodować lekkie krwawienie z pochwy po stosunku. Zapalenie pochwy może być również bakteryjne, wirusowe i niezakaźne. Skonsultuj się ze swoim ginekologiem za każdym razem, gdy doświadczasz krwawienia z pochwy innego niż zwykle.
Dowiedz się więcej o infekcjach bakteryjnych i grzybiczych pochwy.
Polipy szyjki macicy
To narośla, które pojawiają się w szyjce macicy. Występują często w okresie rozrodczym. Do objawów należy krwawienie i wyciek z pochwy. Wiele polipów szyjki macicy jest łagodnych, ale dla pewności Twój ginekolog może zrobić biopsję.
Wczesna utrata ciąży
Jeśli martwisz się, że krwawienie lub plamienie może oznaczać utratę wczesnej ciąży i udajesz się do ginekologa, weź kogoś ze sobą jako wsparcie. Pamiętaj, krwawienie i plamienie w pierwszym trymestrze ciąży jest częste. Wiele kobiet, u których one wystąpiły, rodzi zdrowe dzieci. Jednakże wczesna utrata ciąży również może wystąpić, bo dotyczy 1 na 4 ciąże.
Szok po odkryciu krwi, gdy jesteś w ciąży, a następnie informacja o jej utracie może być trudna i złamać Ci serce. Bądź dla siebie łagodna. Być może chwilę ulgi przyniesie Ci wiadomość, że powtarzające się poronienia (3 lub więcej) są rzadkie. Ich ryzyko wynosi tylko 1%.
„Test pozytywny a dostałam okres” - jakie są przyczyny pozytywnego wyniku przy braku ciąży
1. Najdalej 2 miesiące temu byłaś jeszcze w ciąży
Ciało kobiety produkuje hormon gonadotropowy przez całą ciążę. Jej szczyt przypada na końcówkę pierwszego trymestru. Następnie stopniowo spada, aż ciąża się nie skończy. Jednakże hormon gonadotropowy może pozostać w Twojej krwi i moczu nawet do 60 dni po ciąży.
Dokładna długość tego okresu różni się między konkretnymi kobietami i zależy od tego, czy do porodu doszło w terminie. Im wyższy poziom hormonu gonadotropowego, tym więcej czasu zajmie mu powrót do bazowego poziomu sprzed ciąży.
Jeśli nie masz powodu, by podejrzewać, że jesteś w ciąży, pozytywny test może oznaczać obecność pozostałości tkanek łożyska lub płodu. To resztki, które mogły pozostać w Twoim ciele po ciąży. Może być konieczne leczenie, aby usunąć pozostałości tkanek i skrzepów.
Do objawów pozostałości tkanek łożyska lub płodu należą:
- obfite, nieregularne i niezanikające krwawienie z pochwy,
- plamienie z pochwy inne niż zwykle,
- ból w podbrzuszu,
- gorączka,
- ból miednicy.
2. Ciąża biochemiczna
Dochodzi do niej, gdy poronienie następuje przed upływem zagnieżdżenia się zarodka w macicy albo tuż po niej, czyli przed 6 tygodniem ciąży.
Nie jest rozpoznawana jako medyczna diagnoza albo nawet termin medyczny. Oznacza to, że brakuje ustalonej z góry definicji, na którą zgodzili się lekarze.
„Ciąża biochemiczna” to coś innego niż ciąża kliniczna. W ciąży klinicznej zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w ścianie macicy i zaczyna rozwijać w embrion.
Ginekolog może zdiagnozować ciążę kliniczną za pomocą USG. W “ciąży biochemicznej” jedynym objawem jest podwyższony poziom hormonu gonadotropowego. Stąd pozytywny wynik testu ciążowego, po którym jednak następuje miesiączka.
O „ciąży biochemicznej” potocznie mówi się jako o wczesnym poronieniu. Dochodzi do niego zwykle z powodu nieprawidłowości w DNA zarodka. Leczenie nie jest zwykle potrzebne.
Według specjalistów „biochemiczna ciąża” występuje często. Dane mówią nawet o 8% do 33% poronień.
3. Problemy zdrowotne
W niektórych przypadkach choroby niezwiązane z ciążą mogą powodować podwyższony poziom hormonu gonadotropowego.
Do rzadziej występujących przyczyn pozytywnego testu ciążowego przy braku ciąży są:
- torbiel na jajniku — pęcherz wypełniony płynem na lub wewnątrz jajnika,
- adenomioza — ognisko endometriozy wewnątrz macicy,
- ropień jajnika i jajowodu — spowodowany przez choroby dróg płciowych, zakażenie bakteryjne i stany zapalne jajników.
Podwyższony poziom hormonu gonadotropowego może występować również w okresie przedmenopauzalnym, menopauzalnym i pomenopauzalnym.
Zakażenie dróg moczowych może zaburzać wyniki testu ciążowego z moczu. Zwykle dzieje się tak z powodu podwyższonego poziomu leukocytów (białych krwinek), białek lub krwi w moczu.
Myślisz sobie „test ciążowy pozytywny a dostałam okres” i nie wiesz, dlaczego tak jest? Powyżej mogłaś znaleźć 5 powodów, dla których dochodzi do krwawienia w ciąży i 3 przyczyny dające fałszywy pozytywny test ciążowy. Jeśli zrobisz ponownie test ciążowy i wyjdzie on negatywny, koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Test ciążowy negatywny a ciąża — czy to możliwe? Dlaczego?”. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego test ciążowy po południu wychodzi negatywny a rano pozytywny.
Literatura:
[1] Bleeding During Pregnancy. (May 2021), The American College of Obstetricians and Gynecologists, https://www.acog.org/womens-health/faqs/bleeding-during-pregnancy.
[2] Hasan, R., Baird, D.D., Herring, A.H., Olshan, A.F., Jonsson Funk, M.L., & Hartmann, K.E., (2010), Patterns and predictors of vaginal bleeding in the first trimester of pregnancy. Annals of Epidemiology, 20(7), 524–531, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2884141/.
[3] What is Implantation Bleeding? (n.d.) American Pregnancy Association, https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/what-is-implantation-bleeding/.
[4] E.W. Harville, A.J. Wilcox, D.D. Baird, C.R. Weinberg, (September 2003), Vaginal bleeding in very early pregnancy. Human Reproduction, 18(9), 1944–1947, https://doi.org/10.1093/humrep/deg379.
[5] Vaginitis. (March 2020), The American College of Obstetricians and Gynecologists, https://www.acog.org/womens-health/faqs/vaginitis.
[6] Vaginitis. (n.d.), John Hopkins Medicine, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/vaginitis.
[7] Alkilani, Y.G., Apodaca-Ramos, I., Cervical Polyps. (updated September 9 2021), StatPearls Publishing, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562185/.
[8] Hardy, K., & Hardy, P. J, (April 2015), 1st trimester miscarriage: four decades of study. Translational Pediatrics, 4(2), 189–200. https://doi.org/10.3978/j.issn.2224-4336.2015.03.05.
[9] Early Pregnancy Loss. (February 2020), The American College of Obstetricians and Gynecologists, https://www.acog.org/womens-health/faqs/repeated-miscarriages.
[10] Ectopic Pregnancy. (February 2018), The American College of Obstetricians and Gynecologists, https://www.acog.org/womens-health/faqs/ectopic-pregnancy.
[11] Patel P. 7 Possible Causes of a False Pregnancy Test. https://www.healthline.com/health/pregnancy/false-positive-pregnancy-test#other-conditions
Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!