Test ciążowy pozytywny a dostałam okres - dlaczego tak jest?

Test ciążowy pozytywny a dostałam okres - dlaczego tak jest?

W jednej minucie rozważasz imiona dla przyszłego potomka, a w następnej czujesz coś w dolnej części ciała. Biegniesz do łazienki i zauważasz plamy krwi na bieliźnie. Myślisz sobie „test ciążowy pozytywny a dostałam okres — dlaczego?”. Przybywamy z pomocą. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny pozytywnego testu ciążowego przy braku ciąży i plamień na początku ciąży. Jak odróżnić jedno od drugiego? Co robić dalej? Dowiesz się tego z lektury artykułu.

„Test pozytywny a dostałam okres” - dlaczego krwawisz, chociaż jesteś w ciąży

Krwawienie implantacyjne

Możesz zauważyć na swojej bieliźnie różowe lub brązowe plamienia po pozytywnym teście ciążowym. To najprawdopodobniej tak zwane krwawienie implantacyjne. Dochodzi do niego, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w ścianie macicy. Ma to miejsce 1-2 tygodnie po zapłodnieniu.

Do krwawienia implantacyjnego może dojść w tym samym momencie, gdy oczekujesz następnej miesiączki. Jak je odróżnić? Istnieje kilka podstawowych różnic:

Przy miesiączce:

  • skurcze są silniejsze,
  • występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego (tak zwany PMS) m.in. ze zwiększoną irytacją, zmianami nastrojów czy bolesnością piersi na kilka dni przed okresem,
  • pogarsza Ci się cera, pojawiają się wypryski,
  • krwawienie jest bardziej obfite (jak zwykle przy miesiączce), koloru jasnoczerwonego, trwa 4-7 dni. 

Regularna miesiączka oznacza, że nie jesteś w ciąży.

Przy krwawieniu implantacyjnym:

  • występują mdłości,
  • skurcze są lekkie,
  • odczuwasz przymus częstego oddawania moczu.
  • krwawienie jest lekkie, trwa tylko 1-2 dni, a krew jest jasnoróżowa lub brązowa.

Krwawienie implantacyjne oznacza, że jesteś w ciąży. Gratulujemy!

Niezależnie od tego, do jakiego wniosku dojdziesz, skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Nie wszystkie kobiety doświadczą krwawienia implantacyjnego. Ginekolodzy wciąż debatują, czy implantacja jest w ogóle przyczyną krwawienia na początku ciąży. W jednym badaniu naukowcy doszli do wniosku, że brakuje dowodów na to, że krwawienie implantacyjne w ogóle istnieje, a większość krwawień następuje bez konkretnej przyczyny.

Krwawienie w szyjce macicy we wczesnym etapie ciąży

Naczynia krwionośne rozwijające się wokół szyjki macicy mogą powodować lekkie krwawienie lub plamienia. Z tego powodu czasem dochodzi do niego po seksie albo badaniu szyjki macicy na początku ciąży.

Zapalenie pochwy

Więcej niż 33% kobiet doświadcza zapalenia pochwy w pewnym momencie swojego życia. Może być wywołane przez wiele czynników, łącznie ze zmianami poziomu hormonów w ciąży. Grzybice pochwy również są częstsze u ciężarnych. Rzęsistkowica, choroba przenoszona drogą płciową, może powodować lekkie krwawienie z pochwy po stosunku. Zapalenie pochwy może być również bakteryjne, wirusowe i niezakaźne. Skonsultuj się ze swoim ginekologiem za każdym razem, gdy doświadczasz krwawienia z pochwy innego niż zwykle.

Dowiedz się więcej o infekcjach bakteryjnych i grzybiczych pochwy.

Polipy szyjki macicy

To narośla, które pojawiają się w szyjce macicy. Występują często w okresie rozrodczym. Do objawów należy krwawienie i wyciek z pochwy. Wiele polipów szyjki macicy jest łagodnych, ale dla pewności Twój ginekolog może zrobić biopsję.

Wczesna utrata ciąży

Jeśli martwisz się, że krwawienie lub plamienie może oznaczać utratę wczesnej ciąży i udajesz się do ginekologa, weź kogoś ze sobą jako wsparcie. Pamiętaj, krwawienie i plamienie w pierwszym trymestrze ciąży jest częste. Wiele kobiet, u których one wystąpiły, rodzi zdrowe dzieci. Jednakże wczesna utrata ciąży również może wystąpić, bo dotyczy 1 na 4 ciąże.

Szok po odkryciu krwi, gdy jesteś w ciąży, a następnie informacja o jej utracie może być trudna i złamać Ci serce. Bądź dla siebie łagodna. Być może chwilę ulgi przyniesie Ci wiadomość, że powtarzające się poronienia (3 lub więcej) są rzadkie. Ich ryzyko wynosi tylko 1%.

„Test pozytywny a dostałam okres” - jakie są przyczyny pozytywnego wyniku przy braku ciąży

1. Najdalej 2 miesiące temu byłaś jeszcze w ciąży

Ciało kobiety produkuje hormon gonadotropowy przez całą ciążę. Jej szczyt przypada na końcówkę pierwszego trymestru. Następnie stopniowo spada, aż ciąża się nie skończy. Jednakże hormon gonadotropowy może pozostać w Twojej krwi i moczu nawet do 60 dni po ciąży.

Dokładna długość tego okresu różni się między konkretnymi kobietami i zależy od tego, czy do porodu doszło w terminie. Im wyższy poziom hormonu gonadotropowego, tym więcej czasu zajmie mu powrót do bazowego poziomu sprzed ciąży.

Jeśli nie masz powodu, by podejrzewać, że jesteś w ciąży, pozytywny test może oznaczać obecność pozostałości tkanek łożyska lub płodu. To resztki, które mogły pozostać w Twoim ciele po ciąży. Może być konieczne leczenie, aby usunąć pozostałości tkanek i skrzepów.

Do objawów pozostałości tkanek łożyska lub płodu należą:

  • obfite, nieregularne i niezanikające krwawienie z pochwy,
  • plamienie z pochwy inne niż zwykle,
  • ból w podbrzuszu,
  • gorączka,
  • ból miednicy.

2. Ciąża biochemiczna

Dochodzi do niej, gdy poronienie następuje przed upływem zagnieżdżenia się zarodka w macicy albo tuż po niej, czyli przed 6 tygodniem ciąży.

Nie jest rozpoznawana jako medyczna diagnoza albo nawet termin medyczny. Oznacza to, że brakuje ustalonej z góry definicji, na którą zgodzili się lekarze.

„Ciąża biochemiczna” to coś innego niż ciąża kliniczna. W ciąży klinicznej zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w ścianie macicy i zaczyna rozwijać w embrion.

Ginekolog może zdiagnozować ciążę kliniczną za pomocą USG. W “ciąży biochemicznej” jedynym objawem jest podwyższony poziom hormonu gonadotropowego. Stąd pozytywny wynik testu ciążowego, po którym jednak następuje miesiączka.

O „ciąży biochemicznej” potocznie mówi się jako o wczesnym poronieniu. Dochodzi do niego zwykle z powodu nieprawidłowości w DNA zarodka. Leczenie nie jest zwykle potrzebne.

Według specjalistów „biochemiczna ciąża” występuje często. Dane mówią nawet o 8% do 33% poronień.

3. Problemy zdrowotne

W niektórych przypadkach choroby niezwiązane z ciążą mogą powodować podwyższony poziom hormonu gonadotropowego.

Do rzadziej występujących przyczyn pozytywnego testu ciążowego przy braku ciąży są:

  • torbiel na jajniku — pęcherz wypełniony płynem na lub wewnątrz jajnika,
  • adenomioza — ognisko endometriozy wewnątrz macicy,
  • ropień jajnika i jajowodu — spowodowany przez choroby dróg płciowych, zakażenie bakteryjne i stany zapalne jajników.

Podwyższony poziom hormonu gonadotropowego może występować również w okresie przedmenopauzalnym, menopauzalnym i pomenopauzalnym.

Zakażenie dróg moczowych może zaburzać wyniki testu ciążowego z moczu. Zwykle dzieje się tak z powodu podwyższonego poziomu leukocytów (białych krwinek), białek lub krwi w moczu.

Myślisz sobie „test ciążowy pozytywny a dostałam okres” i nie wiesz, dlaczego tak jest? Powyżej mogłaś znaleźć 5 powodów, dla których dochodzi do krwawienia w ciąży i 3 przyczyny dające fałszywy pozytywny test ciążowy. Jeśli zrobisz ponownie test ciążowy i wyjdzie on negatywny, koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Test ciążowy negatywny a ciąża — czy to możliwe? Dlaczego?”. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego test ciążowy po południu wychodzi negatywny a rano pozytywny. 

Literatura:

[1] Bleeding During Pregnancy. (May 2021), The American College of Obstetricians and Gynecologists, https://www.acog.org/womens-health/faqs/bleeding-during-pregnancy.
[2] Hasan, R., Baird, D.D., Herring, A.H., Olshan, A.F., Jonsson Funk, M.L., & Hartmann, K.E., (2010), Patterns and predictors of vaginal bleeding in the first trimester of pregnancy. Annals of Epidemiology, 20(7), 524–531, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2884141/.
[3] What is Implantation Bleeding? (n.d.) American Pregnancy Association, https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/what-is-implantation-bleeding/.
[4] E.W. Harville, A.J. Wilcox, D.D. Baird, C.R. Weinberg, (September 2003), Vaginal bleeding in very early pregnancy. Human Reproduction, 18(9), 1944–1947, https://doi.org/10.1093/humrep/deg379.
[5] Vaginitis. (March 2020), The American College of Obstetricians and Gynecologists, https://www.acog.org/womens-health/faqs/vaginitis.
[6] Vaginitis. (n.d.), John Hopkins Medicine, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/vaginitis.
[7] Alkilani, Y.G., Apodaca-Ramos, I., Cervical Polyps. (updated September 9 2021), StatPearls Publishing, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562185/.
[8] Hardy, K., & Hardy, P. J, (April 2015), 1st trimester miscarriage: four decades of study. Translational Pediatrics, 4(2), 189–200. https://doi.org/10.3978/j.issn.2224-4336.2015.03.05.
[9] Early Pregnancy Loss. (February 2020), The American College of Obstetricians and Gynecologists, https://www.acog.org/womens-health/faqs/repeated-miscarriages.
[10] Ectopic Pregnancy. (February 2018), The American College of Obstetricians and Gynecologists, https://www.acog.org/womens-health/faqs/ectopic-pregnancy.
[11] Patel P. 7 Possible Causes of a False Pregnancy Test. https://www.healthline.com/health/pregnancy/false-positive-pregnancy-test#other-conditions

Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.

Dr n. med. M. Herbich

Dr n. med. M. Herbich

Autorytet w branży medycznej; ginekolog i położnik z wieloletnią praktyką medyczną w Polsce i w Niemczech; prekursor pessaroterapii w Polsce.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji treści.

Newsletter
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności *
Wymień swój pessar na inny nawet do 3 miesięcy od jego zakupu
Wymień pessar
Zasady bezpieczeństwa dla osób korzystających ze strony internetowej www.drherbich.eu

Strona internetowa www.drherbich.eu została stworzona, aby rozpowszechniać i promować wiedzę na temat pessaroterapii, która jest alternatywnym dla operacji sposobem leczenia niektórych chorób ginekologicznych i położniczych.  
Niezależnie od korzystania z materiałów umieszczonych na stronie i korzystania z rekomendowanych na niej rozwiązań, w trakcie stosowania wyrobów medycznych, podczas choroby oraz leczenia należy regularnie konsultować się z lekarzem i wykonywać wszystkie zlecone badania i zalecenia. Wszelkie stwierdzone odchylenia od standardowych parametrów życiowych i fizjologicznych wskazują na konieczność kontaktu z lekarzem w celu weryfikacji stanu zdrowia przy pomocy standardowo stosowanych metod diagnostycznych. Wszelkie niestandardowe objawy lub bóle, powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. 

Zdjęcia umieszczone na stronie internetowej, maja charakter wyłącznie informacyjny. Zostały opracowane na postawie doświadczeń zawodowych, obserwacji klinicznych i wieloletniej praktyki lekarskiej dr n. med. M. Herbicha. Przedstawiane na stronie informacje i zalecenia nie są jednakowo skuteczne dla wszystkich. Każdy użytkownik powinien każdorazowo dobierać model i rozmiar pessara w konsultacji z lekarzem. Pierwsze założenie pessara, który jest wyrobem medycznym wielokrotnego użytku stosowanym tylko przez jedną pacjentkę, powinno zostać dokonane przez lekarza specjalistę.

Użytkownik każdorazowo przed użyciem wyrobu medycznego powinien zapoznać się wnikliwie z instrukcją użytkowania tego wyrobu. Dodatkowo, w przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji bądź w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania wyrobu użytkownik powinien każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Korzystanie z pessara może wiązać się z ryzykiem zdarzeń niepożądanych lub skutków ubocznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Osoby niepełnoletnie lub niepełnosprawne powinny korzystać z zasobów strony internetowej pod kontrolą opiekunów.

Administrator dokłada wszelkich starań, by użytkownikom strony internetowej umożliwić jak najszerszy dostęp do informacji. Dlatego na Stronie internetowej mogą być publikowane linki do stron zewnętrznych, które zawierają przydatne informacje. Większość udostępnianych stron internetowych posiada własne regulaminy korzystania z zawartych w nich treści, dlatego każdorazowo zalecamy zapoznanie się z tymi dokumentami.

Administrator stronny www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności szkody powstałe z tytułu niezgodnego z powyższymi zaleceniami korzystania ze strony.

Pessar to wyrób medyczny - należy stosować go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Pessary
Komunikat
Dr Herbich - producent - pessary ginekologiczne, położnicze nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu