Jak przygotować się do założenia pessara?
Zastanawiasz się nad założeniem pessara, a może już uzgodniłaś ze swoim lekarzem leczenie nieinwazyjne -pessaroterapią? Ogarnia Cię strach, niepewność przed tą metodą leczenia i masz mnóstwo pytań. Jeśli boisz się, że pessar z jakiegoś powodu może nie być dla Ciebie odpowiednią metodą leczenia, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł.
Pessar – przeciwwskazania
Z założeniem pessara wiążą się nieliczne przeciwwskazania, których powinna być świadoma każda kobieta rozważająca taką formę terapii.
Infekcje pochwy
Najistotniejszym przeciwwskazaniem do noszenia pessara jest infekcja pochwy lub innych struktur miednicy. W sytuacji, w której pacjentka boryka się z zakażeniem, pessar może utrudnić jego leczenie. Prawidłowym postępowaniem jest wówczas wyleczenie infekcji przed podjęciem pessaroterapii.
A co z suchością pochwy? Wiele pań sądzi, że jest ona przeciwwskazaniem do stosowania pessara. Nic bardziej mylnego! W takim wypadku wystarczy pamiętać o regularnym stosowaniu preparatów nawilżających śluzówkę pochwy zalecanych przez lekarza, co wspomaga elastyczności pochwy, i zapobiega dyskomfortowi w okolicach intymnych.
Owrzodzenia, odleżyny i nadżerki
Przeszkodą do założenia pessara mogą być również wszelkiego rodzaju owrzodzenia czy nadżerki pochwy. Podobnie jak w przypadku infekcji, przed pessaroterapią warto wyleczyć tego rodzaju problemy, aby uniknąć ich potęgowania przez pessar. W wyjątkowych przypadkach u pacjentek ginekologicznych, lekarze zalecają założenie pessara z odpowiednimi kremami, które mają wspomóc leczenie odleżyny. Gdyż w sytuacji, kiedy narząd rodny jest wypadający poza wargi sromowe, nie ma wówczas możliwości wyleczenia tej odleżyny.
Alergie
Istotną kwestią są również uczulenia na skład materiału, z których wyprodukowane są pessary. Częstym problemem jest uczulenie na lateks i gumę. Informujemy, że pessary Dr Herbich są pozbawione tych komponentów; nasze wyroby powstają z silikonu jakości medycznej, które pozytywnie przeszły badania biokompatybilności w renomowanych laboratoriach w Europie.
Pessary silikonowe są neutralne dla organizmu i bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.
Jakie badania przed założeniem pessara należy wykonać?
Przed założeniem pessara, bardzo ważnym badaniem jest badanie stopnia czystości pochwy, czyli tzw. cytologia. W przypadku stanu zapalnego pochwy, najpierw należy wyleczyć zapalenie pochwy, a dopiero po wyleczeniu założyć pessar. Pacjentka powinna otrzymać od lekarza jak najwięcej informacji o metodzie leczenia, oraz rozważyć, która z metod w jej przypadku będzie najbardziej skuteczna i dla niej bezpieczna. Powinna mieć wybór pomiędzy nieinwazyjną metodą leczenia np.: pessaroterapią, a zabiegiem chirurgicznym.
Pacjentka, która zdecyduje się na założenie pessara ginekologicznego lub położniczego, powinna, jak już wspomnieliśmy, mieć wykonaną aktualną cytologię, oraz badanie ginekologiczne lub położnicze a po badaniu konsultację lekarską. Lekarz podczas podstawowego badania ocenia, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań do pessaroterapii.
Przeczytaj, czym jest cytologia płynna LBC i czym różni się od zwykłej cytologii.
Lęk przed założeniem pessara – czy jest się czego obawiać?
Często spotykamy się z pacjentkami, które przed rozpoczęciem pessaroterapii czują wstyd, stres i obawę przed założeniem pessara. Wstydzą się rozebrać przed lekarzem np. z wypadającą macicą czy nietrzymaniem moczu, stresują się, że założenie pessara będzie bolesne, oraz obawiają się, czy aby w sytuacji danej pacjentki pessar na pewno pomoże. Odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru i modelu pessar, powinien zniwelować lub całkowicie wyeliminować dolegliwości, z którymi pacjentka zgłosiła się do specjalisty.
Jeśli mimo wszystko odczuwasz strach przed pierwszym założeniem pessara, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Specjalista uspokoi Cię i przekona, że pessara wcale nie trzeba się bać. Badania naukowe udowodniły, że strach i stres przed założeniem pessara automatycznie spadają po jego pierwszym założeniu. Dla większości pacjentek, prawidłowy dobór pessara znacząco poprawia jakość życia już po założeniu danego modelu pessara. Samo założenie nie jest bolesne, jednak stres powoduje, że niektóre pacjentki odczuwają dyskomfort podczas zakładania pessara przez lekarza. Należy jednak stwierdzić, że uniknięcie operacji, poprawa jakości życia, a tym samym złagodzenie uciążliwych dolegliwości powodują, że korzyści z założenia pessara przeważają nad początkowymi wątpliwościami i strachem przed tą formą terapii.
U jakiego specjalisty można założyć pessar?
Pozostaje jeszcze jedna kwestia – komu powierzyć dobór odpowiedniego modelu i rozmiaru pessara oraz założenie go? Należy pamiętać, że zadanie to warto zlecić położnikowi, ginekologowi lub uro-fizjoterapeucie. Może być to specjalista, do którego uczęszczasz regularnie, jednak ważne, by był on zaznajomiony z pessaroterapią. Pessar zakłada się dopochwowo-ambulatoryjnie, podczas standardowej wizyty, po uprzednim badaniu ginekologicznym lub położniczym. Założenie trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia. Pacjentki ginekologiczne po założeniu pessara mogą już prawidłowo funkcjonować i opuścić gabinet tuż po jego założeniu. W większości przypadków położniczych, po wykluczaniu stanu zapalnego pochwy, pessar zakłada się ambulatoryjnie i pacjentka również wraca do domu. Istnieją jednak sytuacje, gdzie pacjentki położnicze w niektórych przypadkach np. przy (ciążach; mnogich, in-vitro i wysokiego ryzyka itp.) mogą dodatkowo być skierowane do szpitala na obserwację lub na dalszą diagnostykę.
W tym miejscu nadmienimy, że nawet doświadczonym w pessaroterapii lekarzom, zdarza się dobór niewłaściwego pessara. Jak wiesz, występują one w różnych rozmiarach i rodzajach. Każda kobieta jest inna, dlatego dostosowanie wkładki do jej indywidualnych potrzeb może wymagać czasu. Jeśli pierwszy pessar nie działa prawidłowo lub powoduje ból, dyskomfort, rozpieranie lub inne dolegliwości, które Cię niepokoją, nie zwlekaj i skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz powinien jak najszybciej zaproponować Ci zamianę wkładki na inny rozmiar lub model. W takim przypadku, nie należy się zniechęcić, gdyż w większości przypadków kolejna próba założenia nowego rozmiaru czy modelu pessara, okazuje się właściwa.
Zobacz także: jak zakładać i wyjmować pessar?
Twoje postępowanie ma znaczenie
Pamiętaj, że nawet idealnie dopasowany pessar może powodować podrażnienia pochwy, jeśli nie dostosujesz się do odpowiedniej higieny okolic intymnych. U pacjentek ginekologicznych -najistotniejszą kwestią jest tu zachowywanie higieny intymnej – regularne, prawidłowe wyjmowanie, irygacje pochwy i mycie pessara. Jeśli nie możesz wyjmować go samodzielnie – zleć to lekarzowi lub poinstruowanej opiekunce. Podczas stosowania pessaroterapii, pamiętaj o zaleceniach w stosowaniu kremów, czy globulek nawilżających śluzówkę pochwy.
UWAGA: Pessar u ciężarnych zakładany i zdejmowany jest wyłącznie przez lekarza.
Zdejmowanie odbywa się ambulatoryjnie - 2 tyg. przed terminem porodu lub w szpitalu tuż przed samą akcją porodową. Należy również dostosować się do zaleceń specjalisty położnika w stosowaniu globulek czy tabletek dopochwowych. Warto pamiętać także o regularnych badaniach kontrolnych, podczas których monitorowane będzie działanie pessara. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji użytkowania wyrobu oraz otrzymasz od lekarza prowadzącego.
Przygotowanie do pessaroterapii: podsumowanie
Jak sama widzisz, przeciwwskazań do założenia pessara jest bardzo niewiele. Założenie pessara nie wymaga szczególnych przygotowań. Najważniejsza jest współpraca z lekarzem, on pokieruje Cię przez cały proces i będzie monitorować postępy terapii. Pamiętaj, że do Ciebie należy dbanie o higienę oraz dostosowanie się do zaleceń lekarskich. Oczywiście, istotny jest także wybór pessara wysokiej jakości. Wybierając pessar z firmy Dr Herbich, możesz być spokojna — podejmujesz dobrą decyzję. Naszym pessarom zaufało już tysiące lekarzy i kobiet!
Celem treści zamieszczonych na www.drherbich.eu jest edukacja czytelniczek, która w zamierzeniu ma ułatwić im rozmowę z lekarzem. Zawarte w serwisie internetowym informacje nigdy nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej. Nigdy też nie należy korzystać z zamieszczonych wskazówek bez zasięgnięcia porady lekarza. Właściciel strony www.drherbich.eu nie ponosi odpowiedzialności za żadne działania podjęte na podstawie zawartych na niej treści.
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!